Meşe palamudundan nişasta eldesi, hidroksipropil palamut nişasta (HPAS) sentezi ve karakterizasyonu
Obtained starch from acorn,synthesis and characterization of hydroxypropyl acorn starch (HPAS)
- Tez No: 571532
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOLAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gerek tür sayısı ve gerekse kapladıkları orman alanları bakımından Türkiye bir meşe diyarıdır denilmektedir. Kahramanmaraş ve çevresinde özellikle 3 türe ait (Quercus ithaburensis, Anadolu palamut meşesi; Q. infectoria, Mazı meşesi; Q. coccifera, Kermes meşesi) meşe ormanı doğal olarak yayılış göstermektedir. Bu ağaçların meyvelerine“meşe palamudu”adı verilir ve besin yönünden zengin içeriğiyle geçmişten günümüze yabani ve evcil hayvanlar bu meyveleri besin olarak tüketmektedir. Bu meyvelerden özellikle kuru soyulmuş Q. coccifera türünde nişasta oranı % 60 civarında olduğu literatürlerde belirtilmiştir. Bu oranlar göz önüne alındığında, doğal hammaddelerin kullanımına yönelik rağbetin de artmasıyla birlikte, meşe palamudundan elde edilen nişasta ve türevleri tekstil, inşaat, ilaç, kozmetik ve gıda gibi birçok alanda kıvamlaştırıcı, stabilizatör ve emülsifiye edici gibi özelliklerinden dolayı endüstriyel olarak kullanılabilecektir. Bu tez kapsamında sentezlenen nişasta türevleri ülkemizde üretilmemekte olup tamamen ithal edilmektedir. Bu tez çalışmasında, doğal ortamında bırakıldığında çürüyen meşe palamudunun ekonomiye katkısı amaçlanmıştır. Bu amaçla Q. coccifera türüne ait meşe palamutları olgunlaşma dönemleri olan Kasım ayında toplanarak laboratuvarda kurutularak öğütülmüştür. Eleklerden geçirilen meşe palamudu unundan nişasta izole edilmiştir. İzole edilen bu nişastanın 5 gramı için, 45 °C'de ve 5 saat süreyle, 30 g propilen oksit ve 1,88 g NaOH ile optimize edilerek en yüksek Molar Sübstitüsyon (MS=0,319) derecesine sahip hidroksipropil palamud nişastası (HPAS) sentezlenmiştir. Sentezlenen HPAS'ler FT-IR, XRD ve 1H(13C)-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılarak MS değerleri belirlenmiştir. Ayrıca SEM görüntüleri ile yüzey morfolojileri ve DTA-TG termogramları ile de termal kararlılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In terms of both the number of species and the forest areas they cover, Turkey can be said to be an Oak Land. Kahramanmaraş and its environs belong to 3 species in particular (Quercus ithaburensis, Anatolian Acorn Oak; Q. infectoria, Dyer's oak; Q. coccifera, Kermes Oak) Oak Forest is naturally spreading. The fruits of these trees are called“Acorns”and, with their nutrient-rich content, wild and domestic animals from past to present consume these fruits as nutrients. It has been stated in the literature that the rate of starch among these fruits, especially in dry peeled Q. coccifera species, is around 60%. In view of these ratios, with increasing demand for the use of natural raw materials, starch and derivatives derived from acorn can be used industrially in many areas such as textiles, construction, pharmaceuticals, cosmetics and foodstuffs due to their properties such as thickener, stabilizer and emulsifier. Starch derivatives synthesized within the scope of in this thesis are not produced in our country and are completely imported. In this thesis, acorns that rot when left in their natural envionment but contain plenty of starch are intended to contribute to the economy. For this purpose, acorns belonging to Q. coccifera species were collected in November which is the ripening period dried and it was ground in the laboratory. Starch was isolated from acorn flour passed through sieves. For 5 g of this isolated starch, hydroxypropyl acorn starch (HPAS) having the highest Molar Substitution (MS = 0.319) grade was synthesized by optimizing it with 30 g of propylene oxide and 1.88 g of NaOH for 5 hours at 45 °C. The synthesized HPAS's were characterized by FT-IR, XRD, and 1H(13C) -NMR spectroscopy and their MS values were determined. In addition, surface morphology was examined by SEM images and thermal stability was investigated by DTA-TG thermograms.