Altı-yirmidört aylık çocuklarda demir desteği kullanımının, anne sütü alımının ve demirden zengin ek gıda ile beslenmenin demir eksikliği, demir eksikliği anemisi ve büyüme parametreleri üzerine etkisi
Effects of use of iron supplements, human milk intake and being fed iron-rich foods on iron deficiency, iron-deficiency anemia and growth parameters in children aged six-twenty four months
  1. Tez No: 571621
  2. Yazar: AYŞE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MELTEM ENERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Demir eksikliği (DE) tüm dünyada en yaygın görülen mikronutrient eksikliğidir. Çocuklar büyümeye devam ettikleri için daha fazla demire ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocuklar DE ve demir eksikliği anemisi (DEA) açısından daha büyük risk altındadırlar. Bu çalışma; 6-24 aylık çocuklarda demir suplementasyonunun doğru önerilip önerilmediği, suplementasyonun doğru uygulanıp uygulanmadığı ve suplementasyon uygulanması, suplementasyonun doğru kullanılması, anne sütü ve demir açısından yeterli düzeyde ek gıda alım düzeyleri ile bunların DE, DEA ve büyüme gelişme üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Yöntem: NEÜ Meram Tıp Fakültesi Genel Pediatri polikliniğine 01/01/2018 ile 01/02/2019 tarihleri arasında başvuran 6-24 ay yaş aralığında ki hastaların kayıtlarının retrospektif olarak incelenmesi ve bu hastaların ailelerine anket uygulananarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 204 hasta dahil edildi. Bu hastalardan 91' i kız ve 113' ü erkekti. Medyan yaş 14 aydı. Çalışmamızda DE sıklığı %53.9 (n=110) ve DEA oranı ise %34,8 (n=71) olarak bulundu. Proflaksi önerilme oranı %95,1' ken proflaksi kullanma oranı % 70 olarak tespit edildi. Proflaksi kullanan hastaların ise sadece %20,5' i proflaksiyi doğru kullanıyordu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Iron deficiency (ID) is the most common micronutrient deficiency worldwide. Children need iron more, as they continue to grow. Therefore, children are at higher risk of ID and iron-deficiency anemia (IDA). This study aims investigation of whether iron supplementation is appropriately recommended, whether supplementation is appropriately practiced, appropriate use of supplements, levels of human milk and additional food intake with sufficient amount of iron, as well as their effects on ID, IDA and development-growth in children aged 6-24 months. Method: It was conducted through retrospective examination of the records of the patients aged 6-24 months who admitted to NEU Meram Faculty of Medicine General Pediatrics Outpatient Clinic between 01/01/2019 and 01/02/2019 and through questionnaires filled by families of these patients. Results: 204 patients were included in the study. Of these patients; 91 were female and 113 were male. The median age was 14 months. In our study, prevalence of ID was determined to be 53.9% (n: 110) and ratio of IDA was determined to be 34.8% (n: 71). Ratio of recommendation of prophylaxis was 95.1%, whereas ratio of being on prophylaxis was determined to be 70%. Only 20.5% of the patients on prophylaxis were using appropriately.