Otizm spektrum bozukluğu tanılı küçük çocuklarda iştahı düzenleyen hormon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of appetite-regulating hormones in young children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 571622
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇELİKKOL SADIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan küçük çocuklarda iştahı düzenleyen hormonların plazma düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve bu hormon düzeyleri ile OSB semptom şiddeti ve beslenme davranışı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya hasta grubu olarak Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-5) tanı ölçütlerine göre OSB tanısını almış 18-60 ay arası 44 çocuk alınmıştır. Hasta grubundaki olguların OSB semptom şiddeti Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği ve Otizm Davranış Kontrol Listesi ile değerlendirilmiştir. Kontrol grubu 18-60 ay arası, belirgin bir psikiyatrik bozukluğu ya da fiziksel hastalığı bulunmayan 44 çocuk ile oluşturmuştur. Hem hasta hem de kontrol grubundan 8 saatlik açlık sonrası sabah 08.30-10.00 saatleri arasında yaklaşık 5 ml venöz kan alınmıştır. Katılımcıların boy ve kiloları kaydedilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların anne veya babaları çocukları için Çocuklarda Beslenme Davranışı Anketi'ni doldurmuşlardır. Bulgular: OSB grubunda plazma leptin ve ghrelin düzeyi sağlıklı kontrollere göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Nöropeptit Y ve nesfatin-1 düzeyleri açısından OSB ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. OSB belirti düzeyi ve yeme sorunu şiddeti ile plazma leptin, ghrelin, nöropeptit Y ve nesfatin-1 düzeyleri arasında bir ilişki bulunmadı. Sonuç: Leptin ve ghrelinin OSB patogenezinde potansiyel bir rolü olabilir. İştahı düzenleyen hormonlar ile OSB arasındaki ilişki açısından daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare plasma levels of appetite-regulating hormones in children with autism spectrum disorder (ASD) and controls, and to investigate the relationships between plasma levels of these hormones in children with ASD and their ASD symptom severity of and eating behavior. Method: The study group consisted of 44 children aged 18-60 months who were diagnosed with ASD according to DSM-5 diagnostic.Severity of ASD symptoms in the patient group was evaluated with Childhood Autism Rating Scale and Autism Behavior Checklist. The control group consisted of 44 children aged 18-60 months without a major psychiatric disorder or physical disease. Between 8:30 and 10:00 am, approximately 5 ml of venous blood was collected after 8 hours of fasting from both the patient and the control group, and the height and weight of the participants were recorded. The parents of the children completed the Children's Eating Behavior Questionnaire for their children. Results: Plasma leptin and ghrelin levels were significantly higher in the OSB group than in the control group. However, no significant difference was detected between the groups for plasma neuropeptide Y and nesfatin-1 levels.No relation was found between the severity of ASD symptom, severity of eating problem and plasma levels of leptin, ghrelin, neuropeptide Y and nesfatin-1. Conclusion: Leptin and ghrelin may have a potential role in the pathogenesis of ASD. Further investigations are needed for the relationship betweenappetite-regulating hormones and OSB.