Şia'da nübüvvet ve imamet inancı
Prophethood and i̇mamate belief in the Shia
  1. Tez No: 571688
  2. Yazar: ŞEYMA KONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dost, yandaş gibi manalarla ifade edilen Şia kavramı; H. II. asrın sonlarında meydana gelen bir fırkaya isim olmuştur. Hz. Peygamber'in vefatı ardından devlet yöneticisinin kim olacağı hususunda münakaşalar, daha sonra meydana gelen Kerbela hadisesi, çeşitli kültür ve öğretilerin tesiri gibi hususlar; Şia'nın doğuşuna neden olan etmenler olarak ön sıralarda yer almışlardır. Bu tartışmalar, İmameti, Hz. Peygamber'den sonra, Hz. Ali'nin hak ettiği iddiasında bulunanların, Şia mezhebini oluşturmaları neticesinde ortaya çıkan ayrışmalara ilave olarak; Şia'nın kendi içerisinde de imametin, nasıl ve kiminle devam edeceği hususunda, fikir ayrılıkları yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Şia, içerisinden zamanla pek çok alt grup ortaya çıkmıştır. İmamiyye, İsmailiyye, Zeydiyye ve Keysaniyye bu grupların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Şia dendiğinde, ekseriyetle İmamiyye kolu akla gelmektedir. İmamiyye itikadi fikirlerini, tevhid, nübüvvet, imamet, mead ve adalet esasları çerçevesinde şekillendirmiştir. Bu bağlamda imamet makamının, Hz. Peygamber'in ahirete intikali ardından, Kur'an ve Sünnet vasıtasıyla, Hz. Ali ve Hz. Fatıma'nın olan çocuklarına ait olduğu, düşüncesi benimsenmiştir. İmamiyye Şia'sı, on ikinci imamın sır olması akabinde, inanç esaslarını bütünlemiş, gaybet ve rec'at akidelerine bağlı bir imamet kuramını, ana öge olarak kabul etmiştir. Şii fırkalar, imametin dini meşruiyetini ortaya koyabilmek için onu daima nübüvvet ile ilişkilendirmişlerdir. Esas olarak Şia'nın, peygamberlik ve peygamberliğe dair konularda, diğer fırkalardan çok da farklı görüşlere sahip olmamakla birlikte, ayrıştığı hususun, imamet nazariyesi olduğu görülmektedir. Fırka, Hz. Peygamber'in vefatından sonra vahyin sona ereceği, lakin İslami nizamın kalıcı olacağı ve onu gözetme vazifesinin, dönemin imamına ait olduğu görüşünü benimsemiş; İmamet makamının, devlet başkanlığı konumunda olması ile bu inanç, egemenlik anlayışını da etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Shia, expressed as friendly, ally; it was named a sect that occurred at the end of the century H. II. After the death of the Hz. Prophet, discussions about who will be his successor, then the case of Karbala, the impact of different cultures and beliefs are the leading factors that affect the birth of Shia. In addition to the divergence of the Imam as a result of the Shi'a sect of those who claim that the imam was Ali's right after the Hz. Prophet, there were divisions on how and with whom the imam would continue. Shia has been divided into many sub-groups over time. Zeydiyye, Keysaniyye, Ismailiyya and Imamiyya constitute an important part of these groups. The Shia is often imagined by the Imamiyya branch. Imamiyya shaped the ideas of itikadi in the framework of tawhid, prophethood, imam, mead and justice. In this context, after the Prophet's passing to the hereafter with nass and determination the idea of the right of Hz. Ali and his sons of Fatima have adopted. The imamiyya Shiite, after being the secret of the twelfth imam, has integrated the principles of belief and accepted the imam theory as an element of the imam, which is connected to the ghetto and rec'at. The Shia sects always associated the prophethood with the prophethood in order to reveal the religious legitimacy of the imam. The fact that Shia, prophethood and having no different views on matters related to prophethood is different from the other sects. Hz. Prophet declares that the revelation will end after the death of the Prophet, but that the Islamic order will be permanent and that the duty of overcoming it belongs to the Imam of the period. This belief has also affected the conception of sovereignty by the fact that Imamet was the head of state in the Shia sect.