Harran Ovası koşullarında şekerotu (Stevia rebaduiana Bertoni)' nun verim ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and some agricultural characterizes on stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) under the Harran Plain condition
  1. Tez No: 571715
  2. Yazar: MÜNEVVER ÇIKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHABİP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Harran Ovası koşullarında Şekerotu (Stevia rebaduiana Bert.)'nun verim ve bazı tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla; 2016 yılı yaz yetiştirme döneminde GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Koruklu Talat Demirören Araştırma İstasyonunda, 3 tekerrürlü olarak kurulan denemenin 2. yılında yürütülmüştür. Denemenin sonuçlarına göre 1. Biçimde, çiçeklenme gün sayısı 127.32 gün, bitki boyu 68.90 cm, ocakta sürgün sayısı 6.82 adet ocak-1, yandal sayısı 5.72 adet bitki-1, yeşil herba ağırlığı 256.92 g bitki-1, yeşil yaprak ağırlığı 161.52 g bitki-1, kuru yaprak ağırlığı 53.13 g bitki-1, kuru yaprak oranı % 66.47, suda çözünmüş kuru madde oranı yaprakta % 2.93, sapta %2.26 2. Biçimde ise; çiçeklenme gün sayısı 30.83 gün, bitki boyu 31.14 cm, ocakta sürgün sayısı 5.59 adet ocak-1, yandal sayısı 2.67 adet bitki-1, yeşil herba ağırlığı 29.82 g bitki-1, yeşil yaprak ağırlığı 21.70 g bitki-1, kuru yaprak ağırlığı 6.71 g bitki-1, kuru yaprak oranı %76.25, suda çözünmüş kuru madde oranı yaprakta % 1.86, sapta % 1.57 olarak saptanmıştır. Korelasyon analizine göre ise, kuru herba verimi üzerine; bitki boyu, yeşil herba verimi, kuru yaprak verimi, kuru yaprak oranı ve suda çözünmüş kuru madda oranı özelliklerinin önemli ve olumlu etkileri olduğu saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde; şekerotu bitkisinden Harran Ovası koşullarında, yılda 2 biçim alınabileceği ancak, birinci bicimde solgunluk hastalığının görülebileceği ve ikinci biçimde bitkilerin sıcaktan olumsuz yönde etkilenebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in the 2nd year of the experiment which was established as 3 replications, in 2016 summer gowing period, at the GAP Agricultural research institute, Talat Demirören Research Station, to determine the yield and some agricultural characters on Stevia rebaduiana Bert. under the Harran Plain conditions. According to results of the trial the 1stharvest, average flowering days number 127.32 day, plaint height 68.90 cm, branches number 5.72 pieces plant-1, green herb weight 256.92 g plant-1, green leaf weight 161.52 g plant-1, dry leaf weight 53.13 g plant-1, dry leaf ratio 66.47%, water dissolved dry matter ratio in leaf 2.93 % and in stem 2.26% was obtained. In the second harvest, flowering days number 30.83 day, plant height 31.14 cm, number of main branches 5.59 pieces plant-1, green herb weight 29.82 g plant-1, green leaf weight 21.70 g plant-1, dry leaf weight 6.71 g plant-1, dry leaf ratio 76.25%, water dissolved dry matter ratio in leaf 1.86% and in stem 1.57 % were obtained. As a result of the correlation, it was positive and significant relationship between the dry herb weight and plant height, number of leaves per plant, stems number, green herb weight, dry leaf ratio and dissolved matter in water ratio. When the results were evaluated in general; It could be said that in the Harran Plain conditions, two harvests can be taken annually the Stevia plant, but wilt disease can be seen before in the first harvest and the plants can be adversely affected by the high tepmparature in the second harvest period.