Diyarbakır ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı nektarin çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological and pomological characters of some nectarine varieties grown in diyarbakir ecological conditions
  1. Tez No: 571714
  2. Yazar: BAHAR YILDIRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2018 yılında Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmada GF 677 üzerine aşılı Armking, Big Top, Caldesi 2000, Fantasia, Sweet Lady ve Venüs nektarin çeşitleri ile yabani şeftali üzerine aşılı Big Bang nektarin çeşidinin Diyarbakır ekolojik koşullarında fenolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. En erken tam çiçeklenme 11 Mart'ta Big Top, Fantasia ve Venüs çeşitlerinde, en geç tam çiçeklenme 17 Mart'ta Caldesi 2000 çeşidinde gözlenmiştir. Tam çiçeklenme ile hasat arasındaki en kısa sürenin 84 gün ile Big Bang çeşidinde, en uzun sürenin ise 148 gün ile Venüs çeşidinde olduğu görülmüştür. En iri meyveler (162.43 g) Caldesi 2000 çeşidinde, en küçük meyveler (78.60 g) Big Bang çeşidinde tespit edilmiştir. Suda çözünebilir kuru madde miktarı en düşük çeşit %5.0 ile Caldesi 2000, en yüksek çeşit %12.0 ile Big Top olmuştur. Titre edilebilir asit değeri en düşük olan çeşit Big Bang (%0.40) en yüksek olan çeşit Sweet Lady (%1.33) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the orchard of Research and Implementation in Dicle University Faculty of Agriculture in 2018. In this research, phenological and pomological characteristics of the varieties of Armking, Big Top, Caldesi 2000, Fantasia, Sweet Lady and Venus nectarine varieties grafted on GF 677 rootstock and Big Bang nectarine variety grafted on wild peach were investigated in Diyarbakır ecological canditions. The earliest full bloom observed in Big Top, Fantasia and Venus varieties on 11th of March. The shortest period between full bloom and harvest was observed in Big Bang cultivar with 84 days and the longest period is 148 days with Venus variety. The biggest fruits (162.43 g) were detected in Caldesi 2000 variety and the smallest fruits (78.60 g) were detected in Big Bang variety. The lowest amount of total soluble solids was Caldesi 2000 with 5.0% and the highest one was Big Top variety with 12.0%. The kind with the lowest titratable acid value is Big Bang (0.40%) and the kind with the highest is Sweet Lady (1.33%).