Radar pulse repetition interval recognition and real-time detection under non-gaussian noise
Darbe tekrarlama aralığı tanıması ve gauss olmayan gürültü altında gerçek zamanlı tespiti
- Tez No: 571747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Elektronik Destek (ED) alıcıları için önemli bir işlem olan Darbe Tekrarlama Aralığını (DTA) tanımlama ve Gaussyen olmayan gürültü altında gerçek zamanlı tespit edilmesi incelenmiştir. Tezdeki ayırt edici karakteristik çıkarım yöntemleri, literatürdekine benzer biçimde, özelikle özilinti ve güç spektrum yoğunluğu tabanındadır. Tezin ana katkısı, Gaussyen olmayan dürtüsel davranış gösteren α-kararlı gürültü ortamındaki dikdörtgen biçimli darbe eşiğinin geri kazanılmasıdır. Önerilen ilk yaklaşım, kanal gürültüsünün dürtüselliğine ve kullanılan gürbüz filtre uzunluğuna bağlı olarak kısıtlı bir varış zamanının tahminine ilişkin performansını veren, gürbüz kestiricilerden istifade etmektir. Bir başka yeni katkı olarak, minimum zaman gecikmeli darbe eşiği algılanması için zamanla değişen kümülatif toplam (CUSUM) tabanlı en hızlı algılama (QD) yöntemi uyarlanmıştır. Yanlış alarm olasılığıyla doğrudan ilişkili uygun eşik seçimine bağlı olarak minimum zaman gecikmesiyle dikdörtgen biçimli radar darbelerinin yükselme köşesinin algılanmasında, Gaussyen olmayan gürültü altındaki ham DTA kiplemininin dalga formlarının izlenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, feature extraction related with Pulse Repetition Interval (PRI) modulation recognition, as one of the essential processes in Electronic Support (ES) receivers, and the detection of PRI modulated signals under non-Gaussian noise is investigated. The discriminative feature extraction methods in the thesis are primarily based on autocorrelation and power spectral density similar to the literature. The main contribution is the recovery of rectangular pulse onset under α-Stable noise environment which exhibits impulsive non-Gaussian behavior. The first proposed approach is to utilize robust estimators which give limited time of arrival estimation performance depending on the impulsiveness of the channel noise and used robust filter length. As another novel contribution, time-varying cumulative summation (CUSUM) based quickest detection (QD) method is adapted to detect pulse onset with minimum time delay. It is shown that raw PRI modulated waveforms under non-Gaussian noise can be tracked to detect rising edge of the rectangular radar pulses with minimum time delay depending on the selection of proper threshold which is directly related with probability of false alarm.