Asimetrik bilgi sorununun çözümünde mali analizin önemi: İnşaat taahhüt firması örneği
The importance of financial analysis in the solution of asymmetric knowledge: A case of construction contracting company
- Tez No: 571777
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Asimetrik bilgi, iki taraf arasında simetrik dağılmayan bilgidir. Bireylerin eksik bilgi ile hareket etmesi sonucundaki piyasa başarısızlığında ters seçim, ahlaki tehlike ve temsilcilik sorunu durumları ortaya çıkar. Piyasalardaki etkinlik, tüm alıcı ve satıcıların aynı zaman da aynı derecede bilgiye sahip olmasıyla sağlanır. Bu yaklaşıma göre, borç alanlar borç verenlere göre daha kazançlı çıkacaklardır. Borç alanların yapacağı yatırımlar hakkında borç verenlerden daha fazla bilgiye sahip olduğundan borç veren, borçluya güven konusunda endişe duyar. Asimetrik bilgi finansal piyasaların temel özellikleri arasında sayılabilmekte ve en fazla bankacılık sektöründe sorun yaratabilmektedir. Güven ilişkisine dayalı hizmet sektöründe bulunan bankalar, kredi kullanımlarından sonra kredi geri dönüşlerinden endişe duyduklarından dolayı müşterileri hakkında tam bilgiye sahip olmak isterler. Bankacılık sektörü aktiflerinin önemli bir kısmı firma kredilerinden oluşmakta, bu kapsamda kredi kullanan tarafların borcunu zamanında ve gereği gibi ödeme kabiliyeti göstermesi bankaların aktif kalitesini belirlemekte etkili olmaktadır. Türk inşaat sektörü, Türk Bankacılık sektörü açısından en fazla kredilendirilen ve takibe dönüşüm oranı fazla olan sektörlerin başında yer almaktadır. Türkiye'de özellikle 2000'li yıllardan sonra ekonomik büyümede inşaat sektörüne öncü bir rol biçilmektedir. Türkiye'de kayıt dışı ekonomik göstergelerin yüksek olduğu inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firma üzerinde kantitatif ve kalitatif yöntemlerle çalışmalar yapılmış, asimetrik bilgiden kaynaklı kredibilite sorunları büyük ölçüde azaltılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kredi piyasasının fonladığı inşaat sektöründe asimetrik bilgiden kaynaklı sorunlara açıklık getirmek ve etkilerini sorgulamaktır. Bu çalışma ile Türk bankacılık sektöründe asimetrik bilgi sorununun kredi piyasası bakımından azalması için inşaat sektörüne özgü mali analiz yöntemlerinin geliştirilmesi sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Asymmetric information is knowledge that does not symmetrically distribute between two sides. In market failure that results from acts of individuals with imperfect knowledge, situations of adverse selection, moral hazard and problem of respensantation appear. Efficiency in market is provided when all buyers and sellers have the same amount of information at the same time. According to this approachment, borrowers have more gain than lenders. Borrowers have more information than lenders have about the investment, thus Lenders hesitate to trust borrowers. Asymmetric information can be considered among the basic characteristics of the financial markets and causes problems in the banking sector the most. Bank in service sector that grounds trust relationship wants to have perfect information about costumers because of the hesitation about credit back payment. An important part of the banking sector assets consists of firm credits. In this regard, having borrowers that show the ability to pay their debts on time and as necessary, is influential in determining the quality of bank assets. The Turkish construction sector is one of the leading sector with the highest number of loans and NPLs in the Turkish banking sector. In Turkey, especially after the 2000s, the construction sector is provided a leading role in economic growth. In Turkey, on a company operating in the construction sector, where informal economic indicators are high, quantitative and qualitative studies have been carried out and credibility problems originating from asymmetric information have been tried to be reduced. The aim of this study is to clarify the problems that is caused from asymmetric information and to examine the effects of it on the construction sector which is fund by credit market in Turkey. With this study, it is concluded that financial analysis methods specific to construction sector must be develope in order to decrease the asymmetric information problem in Turkish banking sector in regard to credit market.