Çevre sorunları karşısında insanın konumu: Seyyid Hüseyin Nasr örneği
The position of human in the face of environmental problems: The case of Seyyed Hossein Nasr
- Tez No: 571828
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çevre sorunları fen bilimleri/mühendislik disiplini altında ele alınsa da toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Çevre üzerine düşünsel etkinlikler, bireysel tutumlardan toplumsal hareketlere kadar uzanan geniş bir çerçeveyi kapsamaktadır. Bu çalışmada, insanın çevre sorunları karşısında konumu ele alınacaktır. Bu konuda çalışmaları ile öne çıkan ve düşünce sistemleri ile etki alanı geniş olduğu düşünülen Seyyid Hüseyin Nasr'ın görüşleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Although environmental problems are tackled under the science/engineering disciplines, they concern all segments of society. Intellectual activities on the environmental issues cover a wide range from individual attitudes to social movements. In this study, the position of the human in the face of environmental problems will be examined. Seyyed Hossein Nasr's perspectives, which are substantial ideas relating to this topic, will be used and evaluated for the examination of this study