İstanbul ili adalar ilçesinde ikamet eden yaşlıların öz bakım gücü ile ilaç uyumu ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of correlation between self care agency and medication adherence of elderly people lived in İstanbul, adalar
- Tez No: 571833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Yaşlı nüfusun artışıyla birlikte yeni sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Öz bakım gücündeki azalma da bu problemlerden biridir. Yaşlılıkla birlikte kronik hastalık sayısının artması, kullanılan ilaç sayısının artması ve yaşlılıktaki fizyolojik ve patolojik değişiklikler ilaç uyumunu da önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada yaşlılıkta öz bakım gücü ile ilaç uyumu ilişkisini ve etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışma 01.02.2019 – 31.05.2019 tarihleri arasında İstanbul ili Adalar ilçesinde yapılmıştır. Çalışmaya tabakalı örneklem yöntemiyle, en az bir ilaç kullanan, 65 yaş üzerindeki 375 kişi dahil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından ev ziyaretleri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada katılımcılara sosyodemografik, ekonomik ve sağlık durumu ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Ek olarak öz bakım gücü ölçeği ve Morisky 8 maddeli ilaç uyum ölçeği uygulanmıştır. Bulgular Katılımcıların ilaç uyumu ve öz bakım gücü ilişkisi incelendiğinde ikisi arasında pozitif yönde, anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p=0,000, R=0,22). Eğitim durumuyla öz bakım gücünün pozitif korelasyon gösterdiği görülmüştür (p=0,000). Eğitim durumuyla ilaç uyumu arasında da ilişki bulunmuştur (p=0,000). En düşük ilaç uyumu okuryazar olmayanlarda görülürken, en yüksek ilaç uyumunun ortaokul mezunu düzeyinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim Elderly population is increasing in the world and in our country. With the increase in the elderly population, new health problems arise. A reduction in self care is one of these problems. Increasing the number of chronic diseases, increasing the number of drugs used and the physiological and pathological changes in old age make medication adherence important. In this study, we aimed the relationship between self-care and medication compliance in the elderly and evaluation of the factors affecting. Materials and Methods The cross-sectional and descriptive study was conducted between 01.02.2019 - 31.05.2019 in Adalar district of Istanbul. 375 people aged over 65 years who were using at least one medication by stratified sampling method were included in the study. Data were collected by the researcher using home visits and face to face interviews. In the study, the participants were asked questions about sociodemographic, economic and health status. In addition, self care agency scale and Morisky 8 item medication adherence scale were applied. Results When the relationship between medication adherence and self care agency of the participants was examined, a significant positive relationship was found between the two parameters (p = 0.000, R = 0.22). It was found that self care agency was positively correlated with educational status (p=0.000). There was also a relationship between educational status and medication adherence (p=0.000). The lowest medication adherence was seen in the illiterate, while the highest drug compliance was observed at the secondary school level.