Redüksiyon mammoplasti yapılan hastalarda postoperatif sonuçların komplikasyon, duyu ve hasta memnuniyeti ile değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative results with complication, sensory and patient satisfaction in patients with reduction mammoplasty
  1. Tez No: 571834
  2. Yazar: HATİCE GÖZDE MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. SEBAT KARAMÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Meme küçültme operasyonunun temel gayesi uzun süreli memnun edici şekil elde etmektir. Areolar duyuyu korumak ikincil amacı oluşturur. Meme hipertrofisi şiddetli ağrıya sebep olur, bu azalmış fonksiyonel kapasite ve düşük özsaygıya hatta yaşam kalitesinin azalmasına yol açabilir. Meme küçültme ameliyatıyla meme parankimi ve cilt eksizyonu yapılarak büyük oranda semptomlarda rahatlama sağlanmaktadır. Ancak meme küçültme hala zorlu kabul edilen ve yüksek komplikasyon oranlarına sahip bir ameliyattır. Bu amaçla literatürde farklı pediküller ve cilt eksizyon teknikleri tanımlanmıştır; ancak halen standart olarak kabul edilmiş tek bir cerrahi teknik bulunmamaktadır. Meme hipertrofisi hastalarında meme redüksiyonu ameliyatı sonrası postoperatif komplikasyonların bulunması, meme ucu duyusunun geri kazanımının değerlendirilmesi, hastaların ameliyat öncesi şikayetlerinin ne oranda giderildiğinin ve hasta memnuniyetinin saptanması ve bu sonuçlara etkili olası değişkenlerin ve cerrahi tekniklerin bulunması amaçlanarak bu çalışma yapılmıştır. METOT Ocak 2015 ile Ocak 2019 tarihleri arasında meme redüksiyonu operasyonu yapılmış olan araştırmaya katılmayı kabul eden 45 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların yaşı, varsa ek hastalıkları, sigara kullanımı ve uygulanan operasyonun özellikleri hasta dosyalarından bulunarak kaydedildi. Değerlendirmede hastalardan alınan anamnez doğrultusunda ve hastane kayıtları ve hasta dosyaları incelenerek gelişmiş olan komplikasyonlar değerlendirildi. Her hastanın, meme ucu pozisyonları ölçüldü. Ek olarak Semmes Weinstein monofilaman testi ile meme ucu-areola duyusu dokunma muayenesi ile yapıldı. Hastalara önceden belirlenen bir anket uygulandı. BULGULAR 26-63 yaş aralığındaki 45 hastada; 33 tanesine ters-T, 12 tanesi vertikal skar tekniği uygulandı. 20 tanesine süperomedyal pedikül, 12 tane inferior pedikül, 4 tane serbest meme ucu grefti ve 5 tane vertikal bipedikül tercih edildi. Ortalama takip süresi 6-49 aydı. En sık komplikasyon köpek kulağı gelişimi idi. Artan yaş ve BKİ ile yara yeri komplikasyonlarının arttığı, çıkan doku miktari ile değişmediği bulundu. En sık MAK nekrozu ve postoperatif meme ucu meme altı katlantısı mesafesi uzaması süperomedyal pedikül grubunda izlendi. Ters-T skar grubunda yara iyileşme komplikasyonları yüksek bulunurken diğer komplikasyonlar her iki eksizyon şeklinde benzer bulundu. Meme ucu duyusu her iki eksizyon paterninde eşit görülürken, meme cildi duyusu ters-T skar grubunda daha iyi saptandı. En yüksek meme ucu duyusu korunan pedikül tipi serbest meme ucu ve inferior pedikül iken süperolateral pedikül grubunda meme ucu duyusu düşük bulundu. Vertikal skar grubunda meme boyutlarından memnuniyet az bulunurken, yaş ile memnuniyet oranının arttığı saptandı. SONUÇ İleri yaş ve yüksek BKİ olan hastalar yara iyileşme komplikasyonları açısından yüksek riske sahip olduğundan meme ucu areola kompleksinin dolaşımını daha az tehlikeye sokacağı düşünülen vertikal bipedikül ya da serbest meme ucu greftleme teknikleri kullanılabilir. Aynı şekilde ters-T skarlı meme küçültme de yüksek yara iyileşme komplikasyonları gelişmesi ihtimaline sahip olduğundan bu hasta gruplarında öncelikli tercih edilmeyebilir. Vertikal meme küçültme ameliyatında rezeksiyon miktarının artırılması komplikasyonları azaltıp memnuniyeti artırabilir. Sternal çentik meme ucu mesafesi 30-35 cm arası sınırda hastalarda süperomedyal pedikül tercih ederken dikkat edilmelidir. Serbest meme ucu greftlemesi tekniğinin postoperatif meme ucu duyusu açısından dezavantajı yoktur. Hastaların beklentilerine spesifik yöntem seçmek memnuniyeti artıracaktır. Tek bir meme küçültme tekniği yerine, belirli cerrahi tekniklerin kullanılması, belirli hasta popülasyonları için daha uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the breast reduction operation is to achieve long-term satisfactory shape. The secondary purpose is protecting the NİPPLE-Areolar senses. Breast hypertrophy causes severe pain, which can lead to reduced functional capacity and low self-esteem, and even a decrease in quality of life. Breast reduction surgery provides breast parenchyma and skin excision to provide relief of symptoms to a large extent. However, breast reduction is still considered a challenging operation with high complication rates. For this purpose, different pedicles and skin excision techniques have been described in the literature; however, there is no single surgical technique accepted as standard. The aim of this study was to determine the presence of postoperative complications in breast hypertrophy patients after breast reduction surgery, to evaluate the recovery of nipple sensation, to determine the extent to which preoperative complaints of the patients were resolved and to determine the patient satisfaction and to find possible variables and surgical techniques effective on these results. MATERIALS AND METHODS Forty-five patients who underwent breast reduction between January 2015 and January 2019 and accepted to participate in the study were retrospectively evaluated. Age, additional diseases (if any), smoking and characteristics of the operation were recorded from the patient files. Complications learnt by the patient's history, hospital records and patient files were evaluated. The nipple positions of each patient were measured. In addition, the Semmes Weinstein monofilament test was performed by touching the nipple-areola sensation. A predetermined questionnaire was applied to the patients. RESULTS In 45 patients aged 26-63 years; 33 were inverted-T, 12 were vertical mammaplasty. 20 of them underwent superomedial pedicle, 12 inferior pedicle, 4 free nipple grafts and 5 vertical bipedicules. The mean follow-up period was 6-49 months. The most common complication was dog ear development. Wound complications were increased with increasing age and BMI and did not change with the amount of tissue removed. The most common NAC necrosis and postoperative nipple- inframammarian fold lengthening were observed in the superomedial pedicle group. Wound healing complications were found to be high in inverted-t mammoplasty, while other complications were similar in both groups. While nipple sensation was equal in both excision patterns, nipple sensation was better detected in patients with inverted-T group. Free nipple and inferior pedicle had the most sensitive nipple, while nipple sensation was lower in the superolateral pedicle. Satisfaction with breast size was found to be less in patients who had vertical scarring, and age and satisfaction rate increased. CONCLUSION Since patients with advanced age and high BMI have a high risk of wound healing complications, vertical bipedule or free nipple grafting techniques, which are thought to compromise the circulation of the nipple areola complex, can be used. Likewise, inverted-T-scar reduction may not be a priority in these patient groups because of the possibility of high wound healing complications. Increasing the amount of resection in vertical breast reduction surgery may reduce complications and increase satisfaction. Choosing superomedial pedicle for patients with sternal notch nipple measurement of 30-35 cm should be well evaluated. Free nipple grafting technique has no disadvantage in terms of postoperative nipple sensation. Choosing a method specific to the patients' expectations will increase satisfaction. It may be more appropriate for certain patient populations to use certain surgical techniques instead of a single breast reduction technique.