Parça mermer atıklarının değerlendirilebilirliği
Evaluation of lump marble wastes
  1. Tez No: 57189
  2. Yazar: İBRAHİM UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemiz taş ticaretinde, yapı ve kaplama taşı olarak kullanılan endüstriyel ka5'açlara artan talebin paralelinde, mermer işleme tesislerinin sayısının artmasıyla mermer atık sahalarının yaygınlaşarak kamu oyunda olumsuz etkilerinin gözlenmesi, mermer atıklarının endüstriyel bazda yeniden değerlendirilebilirliği etüdü gündeme gelmektedir. Bu çalışmada, mermer atıklarının inşaat sektöründe yapı ve kaplama malzemesi ürünü olarak kullanılabilirliği üzerine yapılan bir araştırmanın bulguları sunulmakta, suni mermer/karosimanların kullanım yer ve amaca uygunluk derecesi, fiziksel durumu, renk, desen ve tekno-mekanik özellikleri bakımından kuramsal ve teorik yaklaşımları tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is an increasing demand of industrial rocks for the use as a construction and covering stone in our decorative stone industrial market. In parallel, because of observing negative public opinion for marble waste material dump areas in increasing number of marble establishments, a technical analysis requirement is inevitable impact on re-evaluation of marble waste materials as an industrial matter. In this paper, an analysis results on an evaluating the marble waste materials as a construction and covering stone in civil industry are presented and logical and theoretical approaches on a criteria for the aim and usable place for artificial marble, physical aspects, colour, ornament and techno-mechanical properties are determined.