Burdur Gölü su kuşları
The Water birds of Burdur Lake
- Tez No: 57188
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Burdur Gölü su kuşları günümüze kadar detaylı olarak incelenmemiştir. Göl su kalitesi yönünden fakir olmakla beraber birçok kuş türü burayı kışlak alan olarak tercih etmektedir. Göldeki yerli ve göçmen kuş türlerini tespit ederek biyoekolojilerini incelemek çalışmamızın esasını oluşturur. Burdur Gölü'nün güneyinde Burdur, güneydoğusunda Isparta kuzeyinde Keçiborlu gibi önemli yerleşim merkezleri bulunmaktadır. Gölü besleyen önemli akarsu kaynağı mevcut değildir. Yalnız göl çevresindeki birkaç tane yaz aylarında kuruyan dere gölü beslemektedir. Araştırma Temmuz 1995-Temmuz 1996 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ve gözlemler gölde tespit edilen 5 istasyonda yürütülmüştür. Kuş türlerinin teşhisinde 12 kez büyüten dürbün ve çıplak göz kullanılmıştır. Görülen kuşların sistematiğinde Kiziroğlu (1989)'nun kullandığı sınıflandırmaya uyulmuştur. Gölde Anseriformes takımından 14, Charadriiformes takımından 21, Phoenicopteriformes takımından 1, Podicipediiformes takımından 3, Gruiformes takımından 1, Ciconiiformes takımından 6 olmak üzere toplam 44 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden altısı yerli olup ve gölden ayrılmadıkları görülmüştür. Ayrıca 12 tür kış göçmeni, 10 tür yaz göçmeni ve 16 tür transit göçer olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The water birds at Lake Burdur have been studied in detail so far. The lake is poor in water quality. However, many species of birds prefer this place as a sheltered place. To determine the local and nomad species of birds at the lake and to study the bioecology of them are the basis of our work. Important settlement places are located around Lake Burdur, such as Burdur in the south, İsparta in the south-east and Keçiborlu in the north. No important source of river nourishing the lake isn't present. Only a few streams around the lake, which get dry in summer, nourish the lake. The research has been performed in July 1995 and July 1996. The observations have been carried out atfive Stations determined at the Lake. One binoculars which enlarges twelve times and the naked eye have been used. In the systemacy of the birds observed, the Kiziroğlu (1989) classification used has been obeyed. The forty-four species in total, fourteen from Anseriformes ordo, twenty-one from Charadriiformes ordo, one from Phoenicopteriformes ordo, three from Podicipediformes ordo, one from Gruiformes ordo, six from Ciconiiformes ordo, have been determined at the Lake. Six of those species have been observed to be native and not to separate from the lake. In addition, twelve species of winter nomads, ten species of summer nomads and sixteen species of transit nomads have been determined.