Mermer atıklarının karıştırmalı değirmende mikronize öğütülebilirliğinin araştırılması
Investigation to fine grindability of marble wastes in a stirred mill
- Tez No: 320688
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Marfam Mermer'in fabrikasından alınan parça mermer atıkları 1 mm'nin altına kırılmıştır ve laboratuar ölçekli dikey pinli bir karıştırmalı değirmende kuru olarak öğütülmesi araştırılmıştır. Çalışma parametrelerinden; karıştırma hızı, doluluk oranı ve karıştırma süresinin, ürün inceliğine etkisi incelenmiştir. Tüm çalışma parametreleri için farklı deneyler yapılmıştır. Öğütücü ortam olarak 3,5-2,00 mm arası çapta zirkon bilyalar kullanılmıştır. Karıştırma hızının ve süresinin öğütmeye olan etkisi 5 farklı hızda (360, 540, 720, 1080 ve 1440 dev/dk) yapılan deneylerle belirlenmiştir. Doluluk oranının etkisinde 4 farklı doluluk oranlarında (%60, %80, %100 ve %140), değişik sürelerde deneyler yapılmıştır. Mikronize öğütülmüş mermer atıklarının boyut analizleri ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Mermer atıklarının endüstriye yeniden kazandırılması için, kullanım alanlarının standartlara uygunluğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, waste marble pieces taken from Marfam Marble?s factory were crushed below 1 mm and then dry grinding properties were investigated in a laboratory scale pin-type vertical stirred mill. Operating parameters such as stirring speed, filling rate and stirring time have a considerable effect on the fineness of the product were investigated. Different grinding experiments were carried out for all operating parameters. Zircon beads with diameters of 3,5-2,00 mm were used as the grinding media. The effect of stirring speed and stirring durations determined by grinding at different five speeds (360, 540, 720, 1080 and 1440 rotation per minute. Under the effect of filling rate of four different filling rates (%60, %80, %100 and %140), experiments were carried out in different times. Size analyzes and chemical properties of micronize milled marble wastes were determined. It was investigated to acceptability of the marble wastes area of usage in order to regain the marble wastes to industry.