Lise öğrencilerinin internet algılarının kelime ilişkilendirme testi kullanılarak incelenmesi
The examination of internet perceptions of high school students through the word association test
  1. Tez No: 571891
  2. Yazar: SİNEM MIHÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, internet konusunda lise öğrencilerinin algılarının tespit edilmesi ve internet ile ilgili zihinlerindeki kavramlar arasındaki ilişkilerin nasıl oluştuğunu belirlemektir. Nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni kapsamında yürütülen bu araştırmanın verilerinin toplanmasında kelime ilişkilendirme testi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Konya ili merkezinde bulunan bir Anadolu Ticaret Meslek Lisesi'nin farklı bölümlerinde öğrenim gören 251'i kadın ve 224'ü de erkek olmak üzer toplam 475 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere internet ile ilgili 12 anahtar kavramdan oluşan kelime ilişkilendirme testi ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Kelime ilişkilendirme testinin ön test olarak uygulanması aşamasında öğrencilerin anahtar kavramlarla ilgili ilk akıllarına gelen cevap kelimelerini yazmaları istenmiştir. Kelime ilişkilendirme ön testi aşamasından sonra öğrencilere“İnternet Kavramları Semineri”eğitimi verilmiştir. Bu seminer eğitiminden hemen sonra aynı kelime ilişkilendirme testi öğrencilere son test olarak uygulanmıştır. Kelime ilişkilendirme testinin öğrencilere ön ve son test olarak uygulanması sonucunda elde edilen verilerden bir frekans tablosu oluşturulmuştur. Bu frekans tablosu yardımıyla öğrencilerin internet ile ilgili bilişsel yapılarını ortaya koyan ön ve son kavram ağı haritaları çizilmiştir. Ön ve son kavram ağlarında ortaya çıkan ilişkilere göre veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin internet algılarında yoğun olarak“Facebook, Twitter, Google ve Yandex”kelimelerini kullandıkları görülmüştür. Öğrenciler, anahtar kavram olarak Sosyal Ağlar ve Arama Motoru anahtar kavramları hakkında yoğun olarak cevap vermişlerdir. Elde edilen sonuçlar, öğrencilerin bilişsel yapılarında internet ile ilgili kavramlar hakkında bilgi yanlışlarının ve eksikliklerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine high school students' perceptions regarding the internet and identify how the relationships between concepts about the internet are formed in their minds. The word association test was used to collect the data of this test, which was conducted within the framework of phenomenology design, which is one of the qualitative research designs. The participants of the study consist of a total of 475 high students, 251 female and 224 male, attending different departments of Anatolian Vocational High School of Commerce in Konya metropolitan city. The word association test, which is composed of 12 key concepts about the internet, was administered to the students as pretest and posttest. At the stage of the administration of the word association test as pretest, the students were asked to write down the words about the key words that first came to their minds. Following the pretest stage of the word association test, the students were given an“Internet Concepts Seminar”education. The same word association test was administered to the students as posttest right after this seminar education. A table of frequency was formed from the data obtained as a consequence of the administration of the word association test as pretest and posttest. Pre and post conceptual network maps were drawn revealing the students' cognitive concepts regarding the internet. The data were analyzed and interpreted according to the relationships that emerged from the pre and post conceptual networks. It was found as a result of the study that the students heavily used the words“Facebook, Twitter, Google and Yandex”in their internet perceptions. The students' responses concentrated mostly around the concepts of Social Networks and Search Engine as key words. The results that were obtained indicate that there are shortcomings and misinformation in the students' cognitive constructs about concepts related to the internet.