Orobansa (orobanche cumana wallr.) dayanıklı HS20 erkısır ayçiçeği hattı ile orobansa dayanıklı VNIIMK 8931 ayçiçeği hattı arasında melez ve heterosis
Hybrid and heterosis between HS20 male sterile sunflower line and VNIIMK 8931 sunflower line resistant to broomrape (orobanche cumana wllr.)
- Tez No: 5719
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi OROBANŞA (Orobanche cumana Wallr.) DAYANIKLI HS 20 ERKISIR AYÇİÇE?İ HATTI ÎLE OEOBANŞA DAYANIKLI VNIIMK 8931 AYÇİÇE?İ HATTI ARASINDA MELEZ VE HETEROSIS Nilgün SEZER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Emin EKÎZ 1987, Sayfa: 39 Jüri: Prof. Dr. Emin EKÎZ Prof.Dr. Kamil ÎLÎSULU Doç. Dr. Orhan KAVUNCU Deneme, 1985-1986 yillarxnda iki yıl süre ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bö lümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Bu araştırma Orabanşa dayanıklı IS20 erkısır hattı ile yine orabanşa dayanıklı VNIIMK 8931 hattının melezlenmesi sonucu elde edilen' melez, ana-baba ve kontrol çeşitle birlikte verim denemesine alı narak bu melezin“melez gücü (Heterosis)”bulunması amacıy la yapılmıştır. Tohum verimi bakımından melez gücü % 29.41, üstün anaca göre % 16.97, bitki boyunda melez gücü % -5.55, üs tün anaca göre melez gücü % -10.19 sap veriminde melez gü cü % 10.10, üstün anaca göre % 9.30 olmuştur. Bin tohum ağırlığı, kabuk ve yaö oranı istatistiksel yönden önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Orobanşa dayanıklı HS20 erkısır hattı, Orobanşa dayanıklı VNIIMK 8931 hattı, melezlenme, melez, verim denemesi, melez gücü, üstün anaca göre raslez gücü, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı / kabuk oranı, yağ oranı, sap verimi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis HYBRID AND HETEROSIS BETWEEN HS20 MALE STERILE SUNFLOWER LINE AND VNIIMK 8931 SUNFLOWER LINE RESISTANT TO BROOMRAPE (Orobanche cumana Wllr.) Nilgün SEZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Emin EKİZ 1987, Page; 39 Jury: Prof. Dr. Emin EKİZ Prof. Dr. Kâmil ÎLİSULU Assoc. Prof.Dr. Orhan KAVUNCU The triai was carried out at the field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara, in the years of 1985 and 1986. The aim was to find out hybrid vigour (Heterosis) obtained between HS20 male sterile sunf lowef'line and VNIIMK 8931 sunflower line resistant to broomrape by taking together parents and control variety in to the yield trial. The hybrid vigour and heterobeltiosis in regard to seed yield were found as 29.41 % and 16.97 %, stem yield the hybrid vigour and heterobeltiosis were found as 10.10 % and 9.30 %, respectively. In accordance with the plant height, hybrid vigour and heterobeltiosis were found as -5.55 % and -10.19 %, in order. The hybrid vigour and heterobeltiosis in view of the thousand seed weight, husk and oil ratios were not found significantly. KEY WORDS: HS20 male sterile line resistant to broomrape, V.8931 line resistant to broomrape, hybridization, hybrid, yield trial, hybrid vigour, heterobeltiosis, seed yield, thousand seed weight, husk ratio, oil ratio, stem yield.