Orobanşa dayanıklı kendilenmiş ayçiçeği hatlarından sentetik çeşidin elde edilmesi
Ortaining of the synthetic variety from selfed sunflower lines resistant to the broomrape
- Tez No: 16569
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi OROBANŞA DAYANIKLI KENDİLENMİŞ AYÇİÇE?İ HATLARINDAN SENTETİK ÇEŞİDİN ELDE EDİLMESİ Bilal GÜRBÜZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1991, Sayfa: 101 Jüri: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof.Dr. Emin EKİZ Doç. Dr. Halis ARIO?LU Bu araştırma, 1989-1990 yıllarında Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Birinci yıl orobans ( Orobanche cumana Wallr.)'a dayanıklı 5 kendilenmiş hattın açıkta toslanmasıyla sentetik çeşit elde edilmiştir, ikinci yıl sentetik çeşit, 5 kendilenmiş hat, bu hatların karışımı ve bir standart çeşit sulu ve kuru şartlarda tesadüf blokları deneme desenine göre, dört tekrarlamalı olarak denemeye alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sulu denemede sentetik çeşidin ortalama bitki boyu 174.3 cm, tabla çapı 19.62 cm, tab la orta boşluğu 1.79 cm, sap verimi 773.4 kg/da, tohum veri mi 397.7 kg/da, yağ verimi 173.9 kg/da, yağ oranı %43.73, ka buk oranı %23.81 ve bin tohum ağırlığı 86.35 g olarak bulun muş; sentetik çeşit yağ veriminde %17.26, tohum veriminde %15.18, yağ oranında %1.86, kabuk oranında %o.89 ve tabla or ta boşluğunda %-7.73 melez gücü (Heterosis) oluşturmuştur. Kuru denemede sentetik çeşidin ortalama bitki boyu 121.8 cm, tabla çapı 12.94 cm, tabla orta boşluğu 2.25 cm, sap verimi 277.5 kg/da, tohum verimi 103.1 kg/da, yağ verimi 44.5 kg/da, yağ oranı %43.33, kabuk oranı %25.67 ve bin tohum ağırlığı 51.90 g olarak elde edilmiş; sentetik çeşitde sadece bin tohum ağırlığında (%1.80) ve tabla orta boşluğunda (%-24.24) melez gücü görülmüştür.İY Orobanşa dayanıklılık test çalışmasında frekans %0 - 55.81, intensite 0 - 3.46 adet ve saldırı derecesi 0 - 1.93 arasında değişmiştir. ANAHTAE KELİMELER : Sentetik çeşit, orobanş (Orobanche cumana Wallr.) 'a dayanıklılık, kendilenmiş hat, açıkta tozlanma, hatlar karışımı, tohum verimi, yağ verimi, yağ oranı, tabla çapı, bin tohum ağırlığı, kabuk oranı, tabla orta boşluğu, bitki boyu, sap verimi ve melez gücü (Heterosis).
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph.D. Thesis OBTAINING OF THE SYNTHETIC VARIETY FROM SELFED SUNFLOWER LINES RESISTANT TO THE BROOMRAPE Bilal GÜRBÜZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1991, Page: 101 Jury: Prof. Dr. Neşet ARSLAN Prof. Dr. Emin EKİZ Assoc. Prof.Dr. Halis ARIO?LU This research was conducted at the University of Anka ra, Faculty of Agriculture, Field Crops Department in the years of 1989 and 1990. In the first year, the synthetic va riety was obtained from five sel fed-lines which were open- pollinated and resistance to the broomrape. In the second year, synthetic variety, five sel f ed-1 ines, the mixture of these sel fed-lines and one standard variety were sown as ir rigated experiment and non-irrigated experiment which were arranged in randomized block design with four replications. Accoding to the results of this research, the mean value of some characters in synthetic variety in irrigated experiment such as plant height, head diameter, diameter of seedless center of the head, stalk yield, seed yield, oil yield, oil percentage, husk percentage and a thousand seed weight were determined as 174.3 cm, 19.62 cm, 1.79 cm, 773.4 kg/da, 397.7 kg/da, 173.9 kg/da, 43.73%, 23.81% and 86.35 g, respectively. The hybrid vigour (Heterosis) in synthetic va riety in irrigated experiment was obtained in oil yield (17.26%), seed yield (15.18%), oil percentage (1.86%), husk percentage (0.89%) and diameter of seedless center of the head (-7.73%). The mean value of the same characters in synthetic variety in non-irrigated experiment were recorded 121.8 cm, 12.94 cm, 2.25 cm, 277.5 kg/da, 103.1 kg/da, 44.5 kg/da, 43.33%, 25.67% and 51.90 g, respectively. The hybrid vigour in synthetic variety in non-irrigated experiment was deter mined only in a thousand seed weight (1.80%) and diameter of seedless center of the head (-24.24%).Yİ In the test study of broomrape resistance frequency, intensity and degree of the attack were obtained as %0 - 55.81, o - 3.46 and 0 - 1.93, respectively. KEY WORDS : Synthetic variety, broomrape (Orobanche cumana Wallr.) resistance, selfed-line, open-pollination, the mixture of the lines, seed yield, oil yield, oil percentage, head diameter, a thousand seed weight, husk percentage, diameter of seedless center of the head, plant height, stalk yield and hybrid vigour (Heterosis).