Sağlık Hukuku yaklaşımıyla OECD ülkelerinin Türkiye ile sağlık sisteminin karşılaştırılması
Approach to Health Law Turkey health systems compare with the OECD countries
- Tez No: 571906
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, sağlık sistemlerinin dayandığı kaynağın daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle sağlık hakkı incelenmiştir. Çalışmanın devamında, sağlık sistemlerini sınıflandırılması üzerinden OECD'nin seçili ülkeleri ve Türkiye'nin sağlık sistemleri irdelenmiştir. İncelenen ülkelerin seçiminde, sağlık sistemlerinin sınıflandırıldığı temel modeller üzerinden bir tercih yapılmıştır. Türkiye sağlık sistemi ise kanuni düzenlemeler çerçevesinde detaylarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study first and foremost investigates the right to health to understand the basis on health care systems. As part of the study, health care systems of selected countries from the OECD and Turkey were examined through the classification of healthcare systems. These countries were selected based on basic models by which health care systems are classified. Additionally, the Turkish health care system is explained in detail in setting of legal regulations.