Betonarme yapıların deprem etkisindeki davranışlarının belirlenmesinde kullanılan doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of linear and nonlinear methods used for determining behavior of earthquake effects of reinforced concrete structures
  1. Tez No: 571914
  2. Yazar: NOYAN BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülkemizin mevcut konumu itibari ile deprem kuşağında bulunmasından dolayı yeni tasarlanan yapıların ve mevcut yapıların deprem güvenilirliğinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada TS500 ve 2007 deprem yönetmeliğine göre bina türünde tasarlanan yapının mevcut bir bina olduğu düşünülüp doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemler ile performans analizi değerlendirilmesi yapılmıştır. Tasarımı yapılan binada İdecad programı, performans değerlendirilmesinde Sap2000 programı kullanılmıştır. Mevcut sistem kullanım amacı ve türü bakımından konut olduğu için 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan tasarım deprem kuvvetinde Can Güvenliği performans düzeyini sağlaması beklenmektedir. Doğrusal yöntemlerden eşdeğer deprem yükü yöntemine ve doğrusal olmayan yöntemlerden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemine göre yapılan analizlerde sistem can güvenliği performans düzeyini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the earthquake reliability of newly designed structures and existing structures due to the presence of our country in the earthquake zone. In this study, it is thought that the building designed in the type of building is an existing building according to the TS500 and 2007 Earthquake Regulations, and performance analysis is evaluated with linear and non-linear methods. In the designed building, the program of Idecad were used. The Sap2000 program were used for performance evaluation. Since the current system is a residential area in terms of its purpose and type of use, it is expected to achieve a performance level of Life Safety in design earthquake force of 10% which is the probability of exceeding 50 years. The system provides the safety level of the system in the analyzes made according to the equivalent earthquake load method and the non-linear methods using the incremental equivalent earthquake load method.