Tokat ilinde satışa sunulan köfte ve dönerlerin kimyasal ve serolojik kalitesi
Chemical and serological quality of meatball and doner kebab sold in Tokat
- Tez No: 571913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma ile Tokat ili merkezinde satışa sunulan tüketime hazır köfte ve dönerlerin kimyasal ve serolojik kalite kriterlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla il merkezinde faaliyet gösteren farklı restoranlardan on iki adet köfte ve on iki adet döner örneği iki tekerrürlü olarak alınmıştır. Alınan köfte ve döner örneklerinde kimyasal ve fiziksel özellikleri belirlemek amacıyla nem, yağ, protein, kül, tuz içerikleri ile pH, titrasyon asitliği (TA), su aktivitesi (aw), renk (CIE L*, a* ve b*) ve tiyobarbitürik asit (TBA) değerleri analiz edilmiştir. Ürünlerin hazırlanmasında farklı et türlerinin birlikte kullanılıp kullanılmadığını belirlemek amacıyla ELISA yöntemi uygulanmıştır. Köfte örneklerinin nem, protein, yağ, kül ve tuz içeriklerinin sırasıyla %52.09-%59.89, %12.56-%25.26, %9.15-%20.85, %2.43-%3.75 ve %1.78-%3.18 aralığında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine chemical and serological quality criteria of meatballs and doner kebabs ready for consumption in Tokat province. For this purpose, twelve meatballs and twelve doner kebabs samples were taken from different restaurants in the city center for two replications. In order to determine the chemical and physical properties meatball and doner kebab samples; moisture, fat, protein, ash, salt contents, pH, titration acidity (TA), water activity (aw), color (CIE L*, a* and b*) and thiobarbituric acid (TBA) values were analyzed. ELISA method was used to determine whether different meat types were used for preparation of the products. Moisture, protein, fat, ash and salt contents of meatball samples were 52.09%-59.89%, 12.56%-25.26%, 9.15%-20.85%, 2.43%-3.75% and 1.78%-3.18% respectively.