Otomotiv sektöründe kullanılan bataryalara yönelik otomatik test, analiz ve raporlama sistemi geliştirilmesi
Development of automatic test, analysis and reporting system for batteries in automotive sector
- Tez No: 571931
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
2021 yılından itibaren CO2 emisyonunun azaltılmasına yönelik yasal zorunluluklar bulunmaktadır. Otomotiv ana ve yan sanayi üreticileri, pazardaki sürekliğini sağlamak ve diğer firmalarla olan rekabetine devam edebilmek için değişim sürecine uyum sağlamak zorundadır. Sürecin otomotiv sektörüne yansıması, otomotiv akülerindeki elektriksel performans artış talebi olarak görülmektedir. Bu tez çalışması ile otomotiv sektöründe kullanılan akülere yönelik otomatik test, analiz ve raporlama sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu sistem ile akülere uygulanan tüm elektriksel testler, veri toplama cihazları vasıtasıyla gerçekleştirilmiş, geliştirilen algoritmalar ile otomatik olarak analizler yapılabilmiş ve tüm değişkenler görsel kullanıcı ara yüzünden takip edilerek bilgisayar ortamında kayıt altına alınmıştır. Bu işlemler için LabVIEW™ tabanlı bir kullanıcı arayüzü geliştirilmiştir. Farklı kapasitedeki akülere ait test sonuçları analiz edilerek her test için ilgili standart çerçevesinde otomatik bir değerlendirme raporu elde edilmiştir. Böylece söz konusu veri toplama ve test analiz sistemi ile test sonuçlarının raporlanması ve çok uzun zaman gerektiren test sonuçlarının önceden tahmin edilmesi sağlanmıştır. Bu tez çalışmasının öncelikli amacı, akü performans laboratuvarlarında akülere uygulanan şarj, deşarj, kapasite gibi testlerin sonuçlarının analizlerinde karşılaşılan veri karmaşasının önüne geçmektir. Elde edilen test sonuçları tek bir rapor üzerinde özet tablolar ile gösterilerek test sorumlusuna inceleme kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlayacaktır. Akülerin elektriksel testleri TS EN-50342-1:2016 standardına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Akü elektriksel testlerine yönelik geliştirilen bu sistem, akü sektöründe elektriksel testlerin analizi ve yorumlanmasına farklı bir bakış açısı, zaman tasarrufu ve teknolojik gelişim sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
After the 2021, there are legal requirements to reduce CO2 emissions. Automotive main and sub-industry manufacturers have to adapt to the change process in order to ensure their continuity in the market and continue their competition with other companies. The reflection of the process to the automotive sector is increasing demand for electrical performance in automotive batteries. In this project, it is aimed to develop an automatic test, analysis and reporting system for the batteries used in automotive sector. In this system, the results of all electrical tests applied to the batteries are measured by data acquisition devices. The results are automatically analyzed with developed algorithms. The results are monitored online on a user-interface. The test results which have different capacity of the selected batteries are analyzed. Algorithms are developed for each test. Thanks to the data acquisition system and developed test analysis software, it is easy to report the test results automatically, interpret them by the user and predict the test results in advance. The primary purpose of this thesis is to determine the charge, discharge, capacity, etc. performance tests of batteries. Hence, it is possible to avoid confusion of data encountered in the analysis of test results. The test results are shown in summary tables on a single report and provided the test supervisor with ease of examination and time-saving. Within the scope of this thesis, electrical tests of batteries are carried out in accordance with TS EN-50342-1: 2016 standard.