Batman sol sahil sulamasında sulama performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation performance in Batman left bank irrigation
  1. Tez No: 571953
  2. Yazar: ÖMER SÜNGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılında inşa edilen ve Batman Sol Sahil Sulama Birliğine 2012 yılında devredilen Batman Sol Sahil Sulamasının performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Değerlendirmede su uygulama, finansal ve tarımsal üretim performansları belirlenmiştir. Ortalama bazda, brüt sulama alanındaki tarımsal üretim değeri 3 611 TL ha^(-1), net sulanan alandaki tarımsal üretim değeri 10 155 TL ha^(-1), şebekeye alınan suya göre tarımsal üretim değeri 0.30 TL m^(-3), bitki su tüketimine göre tarımsal üretim değeri 1.80 TL m^(-3), net su sağlama oranı %644, brüt su sağlama oranı %348, su dağıtım kapasitesi oranı %734, yatırım geri dönüşüm oranı %2.81, finansal yeterlilik oranı %83, brüt sulama alanına uygulanan su miktarı 12 592 m³ ha^(-1), net sulanan alana uygulanan su miktarı 36 497 m³ ha^(-1), sulama oranı %35, sulama randımanı %17, brüt sulama alanına düşen işletme bakım onarım masrafı 51.29 TL ha^(-1), tahsilât oranı %63, çalıştırılan kişi başına düşen masraf 16 766 TL Adet^(-1), net sulanan alanda istihdam edilen kişi sayısı 0.004 Adet ha^(-1), şebekeye alınan suyun birim fiyatı 0.0050 TL m^(-3) ve bakım-onarım masraflarının gelire oranı %26 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca yapılan anket sonuçlarına göre %60 oranında şebekede su kayıplarının bulunduğu, %60 oranında suyun yeterli olduğu, %38 eğitim çalışmalarının yetersiz kaldığı, %74 sulamalardan önce toprak neminin ölçülmediği ve %64 oranında sulama birliğinin başarılı olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the performance of Batman Left Bank Irrigation Project, which was built in 1992 by the General Directorate of State Hydraulic Works and transferred to Batman Left Bank Irrigation Association in 2012. Water application, financial and agricultural production performances were determined in the evaluation. On an average basis, the agricultural production value in the gross irrigation area is 3 611 TL ha^(-1), the agricultural production value in the net irrigated area is 10 155 TL ha^(-1), the agricultural production value is 0.30 TL m^(-3) according to the water taken into the network, the agricultural production value is 1.80 TL m^(-3) according to plant water consumption, the net water supply rate is 644%, the gross water supply rate is 348%, water distribution capacity rate 734%, investment recycling rate 2.81%, financial adequacy rate 83%, the amount of water applied to the gross irrigation area 12 592 m³ ha^(-1), the amount of water applied to the net irrigated area 36 497 m³ ha^(-1), irrigation rate 35%, irrigation efficiency 17%, operational maintenance and repair costs per gross irrigation area 51.29 TL ha^(-1), collection rate 63%, per employee 16 766 TL Adet^(-1), the number of people employed in the net irrigated area 0.004 Adet ha^(-1), the unit price of water to the network 0.0050 TL m^(-3) and the ratio of maintenance and repair costs to income was calculated as 26%. In addition, according to the results of the survey, 60% of the water loss in the network, 60% of the water is sufficient, 38% of the training work is insufficient, 74% of the soil moisture is not measured before the irrigation and 64% of the irrigation union was successful.