Kurumlaşmaya dirençli yeni nesil dizel enjektör meme delik geometrisi geliştirilmesi
Development of coking resistant new generation diesel injector nozzle spray hole geometry
- Tez No: 571954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dizel motorlarda kullanılan ortak hatlı yüksek basınçlı püskürtme sistem enjektör memelerinin delik yapısı içerisinde oluşan ve kurum olarak adlandırılmakta olan depozitler memenin hidrolik karakteristiklerine ve yanma odası içerisindeki püskürtme demeti davranışlarına parçanın çalışma ömrü boyunca önemli bir biçimde etki etmektedir. Bu nedenle enjektör memesinde oluşan kurum oluşumu ve meme delik geometrisinin ilişkisinin içten yanmalı motor performans parametreleri açısından incelenmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda meme delik geometrisinin etkisini inceleyebilmek için 4 farklı tip meme delik geometrisine sahip enjektör memesi üretilmiş ve aynı test koşullarında hızlandırılmış şartlarda test edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda artan kurumlaşmanın beklenildiği gibi enjektör püskürtme miktarında bir azalmaya neden olduğu görülmüştür. Meme delik girişlerinde yuvarlatmanın artmasının kurumlaşma miktarını arttırdığı ve püskürtme miktarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu doğrultuda yapılan çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar kurumlaşmaya karşı dirençli meme geometri olgusunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Deposits formed in the nozzle spray hole of the common rail high pressure injection system injector nozzles used in diesel engines have a significant effect on the hydraulic characteristics of the nozzle injection parameters and the spray beam characteristics within the combustion chamber throughout the working life of the part. For this reason, it is important to examine the relationship between the formation of deposits and nozzle spray hole geometry in terms of internal combustion engine performance. In order to examine the effect of nozzle spray hole geometry on the coking, injector nozzles with 4 different nozzle hole geometry have been produced and tested under accelerated conditions at the same test conditions. In consequence of the study, it was understood that coking formation caused a decrease in the injection quantity as expected. It has been detected that the increase of rounding at the nozzle hole entry increases coking degree and reduces injection quantity. The results of this study helped to understand better to the phenomenon of coking-resistant nozzle spray hole geometry.