ANSYS programı kullanılarak frezeleme yönteminde silindirik kesitli parçaların işlenmesinde kesme kuvvetlerinin araştırılması
Analysis of the shear forces in machining of the cylindrical cross-section with the milling method using the ANSYS software
  1. Tez No: 571967
  2. Yazar: KADİR DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İmalat işlemlerinde bir parça üretilirken çok sayıda talaş kaldırma yöntemi uygulanabilmektedir. Üretime ve malzeme yapısına en uygun olanı yapılacak işleme göre doğru seçmek önem arz eder. Bu tez çalışmasında temel imalat yöntemlerinden bahsedilmiştir. Talaş kaldırma ve talaş kaldırmaya etki eden faktörler literatürde araştırılıp detaylı incelenmiştir. Frezeleme hakkında genel bilgi verilip, çevresel frezeleme ve silindirik parçaların freze ile işlenmesi hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Silindirik parçaların frezelenmesi ile ilgili kullanılan parametrelerin kesme kuvvetine ve kesme gücüne etkileri araştırılmış, analizi yapılarak sonuçları incelenmiştir. Analiz; Solidworks programında çizilen parçaların, ANSYS Workbench ekranında özel tanımlamalar yapılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous machining methods can be applied when manufacturing a part in manufacturing processes. It is important to choose the most appropriate one for production and material structure according to the process to be performed. In this thesis, basic manufacturing methods are referred. Machining and factors affecting machining have been investigated and examined in detail in the literature. General information about milling, circumferential milling and milling of cylindrical parts are given in detail. The effects of the parameters used in milling of cylindrical parts on cutting force and cutting force were investigated, the results of the analysis were examined. Analysis; The parts drawn in the Solidworks program were made by making special definitions on Ansys Workbench screen.