Açık maden işletmelerinde sayısal görüntü işleme yöntemi ile patlatma veriminin analizi
The analysis of blasting efficiency using digital image processing in open pit mining
  1. Tez No: 571966
  2. Yazar: RİFAT DERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı; kontrollü patlatma uygulamaları sonucunda elde edilen cevher veya pasa yığınlarının kamera görüntülerinden açık kodlu olan ImageJ versiyon 1.52a yazılımı kullanılarak tane boyut dağılımlarını hızlı bir şekilde tahmin edebilme imkanı sağlamak için madenciliğe uygun bir işlem sırası belirlenebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, ImageJ versiyon 1.52a yazılımı ile daha önceden laboratuvarda elek analizi yapılmış referans görüntü üzerinde bir işlem sırası geliştirilmiştir Geliştirilen bu işlem Adana'nın Karaisalı bölgesinde bulunan kireçtaşı ocağında uygulanmış ve patlatmanın verim analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak yığındaki taneciklerin %50'sinin 25 mm'den daha küçük boyutlu olduğu anlaşılmış olup Kırma-eleme tesisinden çıkan nihai ürünün %50'sinin boyutunun 5 mm'den küçük olması istenilmektedir. Bu durumda kırma-eleme tesisi öncesinde elde edilen ürünün tane boyutunun 5 kat düşürülmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine a suitable mining sequence ores or mine dumps obtained from controlled blasting applications, in order to quickly estimate particle size distributions by using open source Image version 1.52a software. In accordance with this purpose; A sequence of operations was developed with ImageJ version 1.52a on the reference image, which was made with sieve analysis previously in the laboratory. This developed process has been applied in limestone quarry in Karaisalı region of Adana and efficiency of blasting has been analyzed. As a result, it is understood that 50% of the particles in the heap before crushing process are smaller than 25 mm and it is desirable that 50% of the final product exiting the crushing-screening plant are less than 5 mm in size. In this case the grain size of obtained product has to be reduced 5 times in the crushing-screening plant.