Metro tasarımı ve İstanbul Metrosunun diğer ülke metroları ile karşılaştırılması
- Tez No: 57198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Ülkemizde son yıllarda kentiçi ulaşımına çözüm getirmek amacıyla raylı sistem projeleri geliştirilip, uygulanmaya konulmuştur. Bu çalışmada kentiçi raylı sistemlerden en yaygını olan Hafif Metro güzergah tasarımı ve İstanbul Metrosu tanıtılmıştır. Kentiçi ulaşım problemlerini çözmek amacı ile raylı sistemlerin geliştirilme zorunlulukları ile birlikte uygulanması gereken tasarım ve planlama ilkelerinden bahsedilmiştir. Sonuçta LRT sisteminin avantaj ve dezavantajları ile birlikte İstanbul metrosu ile ilgili eleştirilere değinilmiş öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our Country, the railed system project has been devopoled and put in action.in order to get the solution for urban transportation in the recent years. In this study, the design and planning of Light Rail Transit subway as one of the most widespread system has been introduced. It has been mentioned the necessity of developing railed systems to solve the urban transportation with the principles of designing and planning which should be aplicaple. In the last part it has been mentioned that the adwantages and disadwangates of Light Rail Transit system and the cirituages on Istanbul subway and presented some proposals.