Büyük akarsu yapılarının su kalitesine etkisi
The Effect of big reservcir on water quality
- Tez No: 57197
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
BÜYÜK AKARSU YAPILARININ SU KALİTESİNE ETKİSİ Z. Deniz ÖZER, Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü înşaat Mühen dişliği Anabilim Dalı Anahtar Kelimeler : Karacaören Baraj Gölü, Su Kalitesi ÖZET: Bu çalışmada Aksu çayı üzerinde kurulan Karacaören I. baraj gölünde su kalitesini incelemek amacıyla Göksu deresi, İsparta çayı rezervuar alanı, kuyruksuyu çı kışından numuneler alınarak suretiyle su kalitesi açısından önemli parametrelerin analizi yapılarak depolama yapısının etkileri araştırılmıştır. Araştırma Ocak 1995 - Kasım 1995, periyodunu kapsamaktadır. Göksu deresi İsparta çayı, rezervuar alanı, kuyruk suyu çıkışı olarak belirlenen dört istasyondan üç ayda bir olmak üzere su örnekleri alınmıştır. Standart yöntemlere uygun olarak alınan ve korunan örneklerde Na+,K+,Ca++, Mg++, CI", HCOJ, CO3, SO^ iyonlarının değişimleri ile pH ve elektrikli iletkenlik değerleri ölçülmüştür. Bunlardan yararlanılarak toplam sertlik, suda çözünmüş katılar hesaplanmıştır. Su kalitesi açısından önemli parametreler olan sıcaklık, oksijen doygunluğu, organik madde, askıda katı madde ölçümleri yapılmış, ayrıca nitrit, nitrat fosfat tayinleri yapılarak besleyici elementler açısından suyun kalitesi hakkın da bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Göksu deresi ve İsparta çayı bulguları Karacaören I baraj gölü ve göl çıkışı bulguları karşılaştırılarak depolama yapısının su kalitesine etkisi irdelenmiştir. Yapılan ölçümler ve değerlendirmeler sonucunda, bu suda sertliğin ve tuzluluğun az olduğu, Aksu çayı yumuşak ve içilebilir nitelikte su olduğu, İsparta şehrinin atık suyunun boşaltıldığı İsparta çayında kirliliğin görüldüğü, rezervuar alanında su sertliğinin (pH) azalması, biyolojik oksijen ihtiyacının (BOD) azalması ve kirlilik konsantrasyonunun düşmesi ile depolama yapılarının olumlu özellikleri kanıtlanmıştır. Jüri : Prof. Dr. Ali DO?AN (Danışman) Orjinal Referans : ÖZER, D., 1996 Büyük Akarsu Yapılarının Su Kalitesine Etkisi SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi (Yayınlanmamış), 49s, İspartaZ. Deniz ÖZER, Süleyman Demirci University, Sciene, Inst. Cıvıl Engineering Depart. İSPARTA Key Words : Karaeaören Dam, Water Quality.'. ABSTRACT : In this study, for the propose of analysing the water quality, Karacaören I Dam on by taking samples from Aksu River, Göksu Stream, İsparta Stream, the dam reservoir, and tail water and by analysing of these important parameters about the water quality the effects of store structures where investigated. Water samples, along the stream and the other points were taken monthly be tween January 1995 and November 1995. The samples were taken and preserved by the standard methods. Na\K+,Ca++,Mg++,Cr,HCO;,C03,SO; are analysed and pH, electrical conductivity (EC) were measured. By using this values total hardness, total dissolved solids were calculated. Temperature, dissolved oxygen, organic matter, turgid- ity, floating solid matters were measured and nutritive elements suck as nitrit, nitrat, phosphate and silica were analysed also. Chemical productivity of the stream water was evaluated. By comparing the analyses about the results of Göksu Stream samples, Kara caören I Dam samples, and tail water samples the effects of store structures on the quality of water were discussed. The results of analysis and calculations showed that the Stream water's hardness is very low, salinity is negligible, and there are drinking water in Aksu Stream but also there are waste water in İsparta Stream because of İsparta waste water. By becoming the hardness of water less and becoming the biologic oxygen necessity (BOD) less and also becoming the pollution concentration less the affirmative properties of store structures were proved. Jury : Prof. Dr. Ali DO?AN (Supervisor) Reference : özer, Z. D., Büyük Akarsu Yapılarının Su Kalitesine Etkisi S.D.Ü. Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Master Thesis (unpublished), 49s.
Özet (Çeviri)
Z. Deniz ÖZER, Süleyman Demirci University, Sciene, Inst. Cıvıl Engineering Depart. İSPARTA Key Words : Karaeaören Dam, Water Quality.'. ABSTRACT : In this study, for the propose of analysing the water quality, Karacaören I Dam on by taking samples from Aksu River, Göksu Stream, İsparta Stream, the dam reservoir, and tail water and by analysing of these important parameters about the water quality the effects of store structures where investigated. Water samples, along the stream and the other points were taken monthly be tween January 1995 and November 1995. The samples were taken and preserved by the standard methods. Na\K+,Ca++,Mg++,Cr,HCO;,C03,SO; are analysed and pH, electrical conductivity (EC) were measured. By using this values total hardness, total dissolved solids were calculated. Temperature, dissolved oxygen, organic matter, turgid- ity, floating solid matters were measured and nutritive elements suck as nitrit, nitrat, phosphate and silica were analysed also. Chemical productivity of the stream water was evaluated. By comparing the analyses about the results of Göksu Stream samples, Kara caören I Dam samples, and tail water samples the effects of store structures on the quality of water were discussed. The results of analysis and calculations showed that the Stream water's hardness is very low, salinity is negligible, and there are drinking water in Aksu Stream but also there are waste water in İsparta Stream because of İsparta waste water. By becoming the hardness of water less and becoming the biologic oxygen necessity (BOD) less and also becoming the pollution concentration less the affirmative properties of store structures were proved. Jury : Prof. Dr. Ali DO?AN (Supervisor) Reference : özer, Z. D., Büyük Akarsu Yapılarının Su Kalitesine Etkisi S.D.Ü. Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Master Thesis (unpublished), 49s.