Çekirdek magnetik rezonans tekniği ile moleküler kristallerin incelenmesi
The Examinating of molecular crystals with technique of nuclear magnetic rezonans
  1. Tez No: 57199
  2. Yazar: ADNAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, çekirdek magnetik rezonans tekniği ile moleküler kristallerin incelenmesi konusu içinde daha dar bir alanda çalışılmıştır. Amaç, bir örnekte kuadrupol etkileşmeden doğan çizgi genişliğini incelemektir. Dinamik Açıda Döndürme yöntemi kullanılarak spin kuantum sayısı 3/2 olan kuadrupol çekirdek spin sistemi için ikinci- mertebeden merkezi geçiş (1 / 2 o -1 / 2) frekansı hesaplanmıştır. Dinamik açıda döndürme yönteminin çekirdek spin sistemindeki elektriksel ve magnetik etkileşmeler gözönüne alınarak, sisteminin toplam Hamiltoniyeni belirtilmiştir. Hesaplamalarda ortalama Hamiltoniyen, indirgenemez tensörler ve tensörlerin.3/2 spin sistemi için komütasyon bağıntıları ile zamandan bağımsız ikinci-mertebeden pertürbasyon kuramı kullanılmıştır. Hesaplanan merkezi geçiş frekansı ile statik durumlarda elde edilen frekansın karşılaştırılması yapılarak merkezi geçişdeki genişleme dikkate değer ölçüde engellenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this work, we tried to stady a specific area (called Dynamic Angle-Spinning method) within the frame of the topic of the investigating of molecular crystal by using the technique of nuclear magnetic resonance. Our purpose is to investigate the line broadening which arises from the quadrupolar interaction in a sample. For this reason, we used the dynamic angle-spinning method. The second-order central transition frequency (1 / 2