Bucak geleneksel konut dokusunun kültürel miras bağlamında incelenmesi
Examination of Bucak traditional housing texture in the context of cultural heritage
- Tez No: 572002
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ülkemizin birçok bölgesinde geleneksel mimari açısından önemli yapılar bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi de, geleneksel mimarinin çeşitliliği açısından önemli özelliklere sahip bir bölgemizdir. Bu tez çalışmasında önemli ve özgün örnekler barındıran Bucak geleneksel mimarisi incelenerek, mimari nitelikleri ve sosyal yapılarına ilişkin belgeleme çalışması yapılmıştır. Bu geleneksel konutların birçoğu günümüze kadar ulaşsa da, bir kısmı bakımsızlıktan yok olmuştur. Ayrıca bölgenin kırsal yerleşim yerlerinde yöresel evlerin oluşturduğu karakteristik doku endüstriyel malzemeler ile oluşturulmuş ve bölge koşullarını önemsemeyen yeni yapılar nedeniyle bozulmuştur. Bu nedenlerden dolayı tez çalışmasında Bucak yöresindeki geleneksel konutlar incelenerek, yapım sistemi ve malzeme kullanımı açısından değerlendirmeler yapılmıştır. Detaylı analizlerle bu konutların mevcut durumlarının tespitinin yapılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlanması çalışmanın temel amacıdır. Bugüne kadar hiçbir şekilde kayıt altına alınmamış Bucak evlerinin plan tipleri, cephe özellikleri ve süslemeleriyle ilgili olarak çalışmalar yapılmıştır. Yerinde inceleme, rölöve alınıp mevcut plan şemasının oluşturulması, plan şeması üzerinden gerekli değerlendirmelerin yapılması, sunuma hazır hale getirilmeleri ve mevcut durum fotoğrafları ile birlikte kayıt altına alınması söz konusudur. Bu doğrultuda Bucak'taki geleneksel evlerin mimari özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In many regions of our country there are important structures in terms of traditional architecture. The Mediterranean region is also a region with important characteristics for the diversity of traditional architecture. In this thesis study, we examined the traditional architecture of Bucak, which hosts important and original examples, and documented the architectural qualities and social structures. Although many of these traditional residences have survived to the present day, some of them have disappeared from the absence of care. In addition, the characteristic tissue formed by local houses in rural settlements of the region was formed by industrial materials and deteriorated due to new structures that do not care about the region conditions. For these reasons, the thesis study examined the traditional residences in the Bucak region, and evaluations were made in terms of construction system and material usage. The main purpose of the study is to identify the current conditions of these residences and to contribute to the transfer to future generations with detailed analyses. There have been studies done on the planing types, facade features and decorations of the Bucak houses which have not been recorded in any way until today. By making on-site examination, survey and the creation of the existing planing scheme, arranging the necessary assessments through the planing diagram, and getting the presentation ready with recording the current status photos are considered. In this respect, the architectural features of the traditional houses in Bucak were tried to be introduced.