Depo gazından enerji üretimi ve sera gazı salımına etkisi: zonguldak ili örneği
Energy production from landfill gas and its effect on greenhouse gas emissions: a case study of zonguldak
  1. Tez No: 572008
  2. Yazar: MEHMET FATİH KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak'ın ilk depolama alanına dökülen yaklaşık 1320000 ton katı atıktan kaynaklanabilecek metan ve elektrik enerjisi potansiyeli ve sera gazı etkisinin belirlenmesi için bir matematiksel model çalışması yapılmıştır. Çalışmada LandGEM ve Tabasaran & Rettenberger matematiksel hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Model sabitleri, karakterizasyon ve yıllık ortalama yağış bilgileri kullanılarak belirlenmiştir. LandGEM modelinin CAA sabiti ile 340 m3 gaz/ton, AP-42 sabiti ile 199 m3 gaz/ton ve saha sabiti ile 195 m3 gaz/ton üretebildiği bulunmuştur. Tabasaran & Rettenberger model sabiti ile 245 m3 gaz/ton, saha sabiti ise 164 m3 gaz/ton olarak bulunmuştur. Literatürde, 1 ton evsel atık başına oluşabilecek atık gaz, 120-300 m3 gaz/ton aralığında verilmektedir. Tabasaran & Rettenberger modelleri ve LandGEM AP-42 ile saha sabiti modeli gaz potansiyeli açısından anlamlı bulunmuştur. Net enerji potansiyeli, anlamlı modeller kullanılarak hesaplanmıştır. LandGEM modelinin 2015-2018 yıllarında faaliyet gösteren santralin ortalama saatlik üretim miktarları ile karşılaştırılması sonucunda modelin anlamsız olduğu bulunmuştur. Tabasaran ve Rettenberger modeliyle yapılan hesaplamaların anlamlı olduğu tespit edildi ve tesisin 2029 yılına kadar 225298293 m3 gaz ve 197743 MW elektrik enerjisi potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir. Elektrik üretim tesisi faaliyeti sonucunda 2029 yılına kadar alanda oluşabilecek 1653782 ton CO2 (eq) miktarında% 21,3 azalma potansiyeli olduğu hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a mathematical model study was carried out to determine the methane and electric energy potential and greenhouse gas effect that can be generated by approximately 1320000 tons of solid waste disposed in the 1st landfill area of Zonguldak. LandGEM and Tabasaran & Rettenberger mathematical calculation methods were used. Model constants were determined using characterization and annual average precipitation information. It was found that the LandGEM model can produce 340 m3 gas/ton with CAA constant, 199 m3 gas/ton with AP-42 constant and 195 m3 gas / ton with field constants. With Tabasaran & Rettenberger model constant, it was found to be 245 m3 gas/ton and with field constants as 164 m3 gas/ton. In the literature, the landfill gas that may occur per 1 ton of domestic waste is given in the range of 120-300 m3 gas/ton and the Tabasaran & Rettenberger models and LandGEM AP-42 and field data model are significant. Net energy potential was calculated using significant models. As a result of the comparison of the LandGEM model with the average hourly production quantities of the power plant operating in 2015-2018, the model was found to be meaningless. The calculations made with Tabasaran & Rettenberger model were found to be significant and it was determined that the plant has 225708293 m3 gas and 197743 MW electric energy potential until 2029 during productive period. It is calculated that there is a potential of 21.3% reduction in the amount of 1653782 tons of CO2 (eq) that may occur in the field as a result of the electricity generation facility activity by 2029.