Afet zararlarını azaltmaya yönelik planlama politikaları; Isparta örneği
Planning policies to reduce disaster damages; example of Isparta
- Tez No: 572009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KEPENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Afetler, afet öncesi hazırlıklar ve afet sonrası meydana gelen gelişmeler ile ilgili terimler olup, Dünya üzerinde yapılan planlama çalışmalarındaki politikalardan ve Türkiye'de bu çalışmaların hangi politikalar ile yürütüldüğü incelenmiştir. Dünya genelinde ve Türkiye'de yapılan afet zararlarını azaltma çalışmaları, olası afetlerden önce ve meydana gelmiş olan afetlerden sonra alınacak önlemler ve çalışmaları ortaya koyacak ve bu çalışmalara göre hangi kurum ve kuruluşlarla nasıl hareket edilmesi gerektiğini gösterecek şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle Dünya'da ve Türkiye'de afet zararlarını azaltma çalışmaları yapılırken Isparta bölgesinde ve çevre bölgelerde yaşayan kentlilerin de plana dahil edilmesi, can ve mal kayıplarının minimize edilmesi, afet sonrası altyapıların geliştirilmesi ve her türlü tehlikeye karşı önlem alınması hususunda çözüm önerileri getirilmiştir. CBS'nin yeşil alan ve ulaşım yöntemi aracılığıyla Türkiye'de ki afet zararlarını azaltma politikalarının Isparta'da mekana yansıtılması irdelenmiştir. Isparta'da ki mevcut yeşil alan ve ulaşım aksları analiz edilmiş ve buna göre de Isparta İl'inde ki mahallelerin nüfus, yapı ve yapı dayanıklılıklarına göre bölgeleme yapılarak çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters, pre-preparation and post-disaster disaster in terms of our terms and issues related to developments occurring has a great importance in the policy of do planning work on the world and Turkey of this study was to investigate whether the conduct with which policies. Worldwide and in advance of potential disaster studies disaster mitigation held in Turkey and will demonstrate measures and studies be taken after the disaster which has occurred and arranged to show how the movement by which institutions and organizations according to the study. Therefore studies disaster mitigation in the world and in Turkey, while that area and to be included in the plan of living in the environment of citizens, minimizing the life and property losses, expansion of infrastructure after disasters and measures should be taken against any kind of danger.