Madencilik endüstrisinde uygulanan çevre yönetim sistemlerinin incelenmesi
Reviewing the environmental managment systems applied in mining industry
  1. Tez No: 572054
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERDEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, yasal bir zorunluluk olmamasına ve ek bir maliyet oluşturmasına rağmen uygulanması gittikçe yaygınlaşan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini (ÇYS) uygulamalarının nedenleri ve ISO 14001 ÇYS'nin madencilik sektöründe mevcut durumu araştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'deki sadece madencilik şirketlerini kapsayacak ölçüde bir alan araştırması yapılmış; konu nitel araştırma yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Önce Türkiye'de ISO 14001 ÇYS sertifikasına sahip madencilik şirketleri belirlenmiş; bu şirketlerle iletişime geçilerek, onların ISO 14001 ÇYS'yi uygulamaktaki amaçları, hedefleri, uygulama sürecindeki işlemleri, ekonomik, çevresel ve sosyal kazanımları vb. hakkında, kendilerine yöneltilen anket soruları yoluyla bilgi toplanmıştır. Farklı maden türlerinin üretimini yapan madencilik şirketlerine yöneltilen sorulara verilen cevaplar nitel ve nicel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgi ve verilere dayanarak madencilik şirketlerinin ISO 14001 ÇYS sertifikasını almaya karar vermelerinde etkili olan etkenler ve gerekçeleri, ÇYS'nin olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye'deki madencilik şirketlerinin çevresel yaklaşımları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reasons of the application of ISO 14001 Environmental Management System (EMS), which is becoming more and more widespread, although it is not a legal obligation and constitutes an additional cost, and the current situation of ISO 14001 EMS in the mining sector are investigated. For this purpose, just to cover the mining companies in Turkey, a field research conducted and the subject was evaluated by using qualitative research methods. First, mining companies established with ISO 14001 EMS certification in Turkey were determined; then, by contacting these companies, information about their aims, goals, implementation processes, economic, environmental and social achievements, etc. in implementing ISO 14001 EMS was collected through questionnaires directed to them. Answers to the questions posed to those mining companies who are producing different types of mines were evaluated qualitatively and quantitatively. Based on the information and data obtained, the factors and the reasons, and the positive and negative aspects of the EMS have been determined which are effective in the mining companies' decision to obtain ISO 14001 EMS certification. Environmental aspects of mining companies in Turkey were also revealed.