Maden zenginleştirme tesislerindeki kimyasal risk faktörlerinin belirlenip Fine-Kinney ve Tehlike ve İşletilebilirlik Analizi (HAZOP) ile değerlendirilmesi: Gümüşhane örneği
Determination of chemical risk factors in mineral enrichment facilities and evaluation with Fine-Kinney and Hazard and Operability Analysis (HAZOP): Gümüşhane example
- Tez No: 1020513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Madencilik endüstrisinde maden zenginleştirme işlemi, değerli minerallerin çıkarılmasını ve bu minerallerin konsantrasyonunu arttırarak ticari açıdan ekonomik hale gelmesini sağlamak, çevresel etkileri azaltmak ve maliyetleri düşürerek ürün kalitesini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen önemli bir proses olup genellikle madencilik operasyonlarının başarısı ve ekonomik olarak sürdürülebilirliği açısından kritik bir role sahiptir. Flotasyon, gravitasyon ayırma, jigging, elektrostatik ayırma gibi birden fazla maden zenginleştirme yöntemi bulunmasına rağmen flotasyon yöntemi daha fazla çevre dostu olması ve nispeten daha düşük maliyet içermesinden dolayı maden endüstrisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Madencilikte“flotasyon”, cevherlerin veya farklı minerallerin birbirinden ayrılması için kullanılan bir ayırma yöntemidir. Özellikle metal cevherlerinin işlenmesinde yaygın olarak kullanılır. İşlem öğütme, reaktif maddelerin (özel kimyasal maddeler) eklenmesi, hava püskürtme, köpürtme ve köpükten ayırma proseslerinden oluşmaktadır. Bu işlemler sırasında çalışma ortamı ve bu alanda çalışanlar birçok risk etmeni ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, madencilik endüstrisinde uygulanan maden zenginleştirme işlemlerinden biri olan Flotasyon yöntemi sırasında açığa çıkan kimyasal risk etmenlerinin belirlenmesi, belirlenen tehlike ve risklerin etki düzeyleri ile uygun düzenleyici-önleyici faaliyetler, iş sağlığı ve güvenliği risk analizi metotlarından Fine-Kinney ve Tehlike ve İşletilebilirlik Analizi (HAZOP) ile değerlendirilecektir. Değerlendirmeler sonucu elde edilen veriler ile iş sağlığı ve güvenliği alanında mevcut düzenleyici ve önleyici faaliyetlere ek olarak yeni faaliyeteler eklemeyi planlamakta, maruziyetlerin mevcut bilinen etkilerinden farklı olarak diğer etkilerini araştırmak, konu ile alakalı yeni görüşler, yeni çözüm önerileri oluşturarak literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the mining industry, mineral beneficiation is an important process carried out to extract valuable minerals and increase the concentration of these minerals to make them commercially economical, to reduce environmental impacts and to increase product quality by reducing costs, and it generally has a critical role in the success and economic sustainability of mining operations. Although there are multiple mineral enrichment methods such as flotation, gravity separation, jigging and electrostatic separation, the flotation method is frequently preferred in the mining industry because it is more environmentally friendly and has relatively lower costs. In mining,“flotation”is a separation method used to separate ores or different minerals from each other. It is especially widely used in the processing of metal ores. The process consists of grinding, adding reactive substances (special chemicals), air blasting, foaming and defoaming. During these processes, the working environment and employees in this field are faced with many risk factors. In this thesis study, determining the chemical risk factors released during the Flotation method, which is one of the mineral enrichment processes applied in the mining industry, determining the impact levels of the identified hazards and risks and appropriate regulatory-preventive activities, Fine-Kinney and Hazard and Operability Analysis, which are among the occupational health and safety risk analysis methods. It will be evaluated with (HAZOP). With the data obtained as a result of the evaluations, we plan to add new activities in addition to the existing regulatory and preventive activities in the field of occupational health and safety, and it is thought that it will contribute to the literature by investigating other effects of exposures other than the currently known effects, creating new opinions and new solution suggestions on the subject.