Dikkat eksikliği/aşırı hareket bozukluğu tanılı çocukların ailelerinde işlevsellik ve bütünlük duygusu
Family functioning and sence of coherence in parents ofchildren with attention/deficit/hiperactivity disorder
  1. Tez No: 572065
  2. Yazar: AHU KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dikkat Eksikliği/Aşırı Hareket Bozukluğu tanılı çocukların aillerinde işlevsellik ve bütünlük duygusunun incelenmesi amacıyla planlanan kesitsel ve tanımlayıcı desenli bu çalışma, Ekim 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında bir üniversite araştırma ve uygulama hastanesinin çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğinde 244 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Bilgi Formu, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler; Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Yaş ortalaması 37,86±5,50 (min:25, max:60) olan katılımcıların büyük çoğunluğunu (% 79,5, n=194) anneler oluşturmuştur. Dikkat Eksikliği/Aşırı Hareket Bozukluğu tanılı çocukların büyük çoğunluğu ise erkektir. Dikkat Eksikliği/Aşırı Hareket Bozukluğu tanılı çocuğun eğitim gereksinimlerini karşılamada aileler; en çok psikolojik boyutta zorlanmakta, aile işlevselliğinin ''Roller'', ''Gereken İlgiyi Gösterme'' ve ''Davranış Kontrolü''alt gruplarında sorunlar yaşamaktadır. Bütünlük Duygusunun, bireylerin zorlu yaşam koşullarıyla baş etmelerini kolaylaştıran temel etkenlerden biri olduğunu düşünürsek; aile işlevselliğinin iyileştirilmesi ve yükseltilmesi amacıyla bütünlük duygusunu geliştirici programlara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and descriptive study, which was planned to investigate the sense of functionality and integrity in the families of children with Attention Deficit / Excessive Movement Disorder, was conducted between October 2018 and January 2019 with 244 participants in the pediatric and adolescent mental health and diseases policlinic of a university research and practice hospital. Data; Information Form was collected by Family Assessment Scale and Family Sense of Integrity Scale. Descriptive statistics in the evaluation of data; Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test and Spearman Correlation Analysis were used. The majority (79.5%, n=194) of the participants with a mean age of 37,86±5,50 (min:25, max:60) were mothers. The majority of children with Attention Deficit/Hyperactivity Disorder are male. Attention Deficit/excessive movement disorder in order to meet the educational needs of the diagnosed child, families have the most psychological difficulties, family functionality ''Roles“, ”Show the Necessary Attention“ and ”Behavior Control"subgroups have problems. Considering that Sense of Coherence is one of the main factors that make it easier for individuals to cope with challenging living conditions; There is a need for ptograms to improve the sense of coherence in order to improve and increase family functionality.