Kredi kartı sahipliğine ve rasyonel kullanımına etki eden faktörlerin analizi
Analysis of factor affecting credit card ownership and rational use
  1. Tez No: 572064
  2. Yazar: BURCU PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günlük hayatımızda yaygın olarak kullanılan ve paranın yerine geçebilen kredi kartları bireysel bankacılığın en önemli kalemidir. Bireyler, kredi kartına sahip olmakla kredi imkânı, alışveriş tutarlarını taksitlendirerek ödeme, nakit para yerine geçme gibi birçok avantaj elde etmektedir. Bununla birlikte, kredi kartı sayesinde tüketicilerin gelecekteki gelirlerini bugünden harcadıkları düşünüldüğünde borç yönetimlerini iyi bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bilinçsizce yapılan harcamalar sadece bireylere değil ülke ekonomisine de zarar vermektedir. Genellikle her ailenin en az bir tane kredi kartına sahip olduğu düşünüldüğünde bireylerin finansal tercihleri kredi kartlarının kullanımı ulusal ekonomi için önem arz etmektedir. Tez çalışmasında amaç kredi kartlarının rasyonel kullanımını etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Araştırma için veriler anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Bu veriler 'SPSS for Windows v25.0' paket program aracılığıyla ile analiz edilmiştir. Analizde soru tiplerine uygun olarak frekans analizi ve ki-kare analizi yapılmıştır. Kredi kartına sahip olan bireylerin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, varlık durumu, kredi kartı kullanım amacı, kartın aylık ödemelerinin durumu gibi bağımsız değişkenler arasında bir ilişkinin olup olmadığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Credit cards, which replace money and local currency are commonly used in our daily lives and they are the most important aspect of individual banking. Many advantages such as; credibility, payment installments for shopping, cash replacement, are provided as services for individuals who owns credit cards. However, consumers are required to make good debt management considering the fact that they spend their future income in advance. Otherwise, careless expenditures cause harm not only to individuals but also to the national economy. Considering that most of the family members have at least one credit card, financial preferences of individuals are important for the national economy. The aim of the thesis study is to determine the factors affecting the rational use of credit cards. Data were collected by using a questionnaire. These data were analyzed by using 'SPSS for Windows v25.0' program. Frequency and chi-square analysis are used, as in accordance with the question types. It is measured whether there is a relationship between the independent variables such as age, gender, marital status, education levels, purpose of usage of the credit card and monthly credit card statement.