İnmeli hastalarda disfaji ve sarkopeni arasındaki ilişki
The relationship between dysphagia and sarcopenia in patients with stroke
- Tez No: 572068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: İnmeye bağlı gelişen disfaji hem pulmoner komplikasyonlara neden olması hem de malnutrisyon riskini arttırması nedeniyle önemli bir klinik durumdur. Sarkopeni durumunda görülen genel iskelet kası kaybına bağlı olarak yutma ile ilgili kaslarda da kayıp olabilir ve bu durumda sarkopenik disfaji gelişebilir. Ayrıca disfaji durumunda yetersiz beslenmeye bağlı gelişebilecek malnutrisyon durumu da sarkopeniye neden olabilir. Çalışmamızın amacı inmeli hastalarda disfaji ve sarkopeni arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza klinik aspirasyon belirteçlerinden en az 2'si pozitif veya klinik olarak yutkunma güçlüğü semptomu veya bulguları olan disfaji tanısı almış 54; klinik aspirasyon belirteçleri negatif veya yutkunma güçlüğü semptomu veya bulguları olmayan 54 inmeli hasta olmak üzere toplam 108 hasta dahil edildi. Tüm hastalar Fugl-Meyer Üst Ekstremite Motor Değerlendirme Skalası, Mini Mental Değerlendirme Muayenesi (MMDM), Brunnstrom Motor Evrelemesi, NIH inme skalası (NIHSS), Barthel İndeksi (BI), Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Fonksiyonel Oral Alım Ölçeği, Yeme Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirildi. Hastaların nutrisyon durumu Mini Nutrisyonel Değerlendirme ve Nutrisyonel Risk Taraması-2002 ile değerlendirildi. Disfajisi olan ve olmayan hastalarda Bioelektrik Empedans Analizi yapılarak yağsız kütle indeksi (FFMI) ve el sıkma kuvveti ölçüldü. Hem FFMI değeri (kadınlarda
Özet (Çeviri)
Background and aim: Stroke related dysphagia is an important clinical condition because it causes both pulmonary complications and increases the risk of malnutrition. Depending on the loss of general skeletal muscle in case of sarcopenia, swallowing muscles may be lost and sarcopenic dysphagia may develop. Malnutrition may also cause sarcopenia due to inadequate nutrition in the case of dysphagia. The aim of our study was to investigate the relationship between dysphagia and sarcopenia in stroke patients. Materials and Methods:108 stroke patients were included in our study, 54 of which had any 2 of predictors of clinical aspiration risk or any clinical signs or symptoms of dysphagia, and 54 of which had no predictors of clinical aspiration risk or any clinical signs or symptoms of dysphagia, All patients were assessed with history and clinical examination. Fugl-Meyer upper-extremity Motor Scale, Mini-Mental Evaluation Examination (MMDM), Brunnstrom motor staging, NIH stroke Scale (NIHSS), Barthel Index (BI), Functional Ambulation Scale (FAS), Hospital Anxiety Depression Scale, functional oral intake scale and eating evaluation scale were performed. Nutritional status of the patients were evaluated with Mini Nutritional Assessment and Nutritional Risk Screening-2002. In patients with and without dysphagia, fat-free mass index (FFMI) using Bioelectrical Impedance Analysis and handgrip strength were measured. The diagnosis of sarcopenia was comfirmed if both low FFMI (