La construction sociale de la masculinité: Etude sur les petits commerçants à Kurtuluş
Erkekliğin toplumsal inşası: Kurtuluş'taki küçük esnaflar üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 572114
  2. Yazar: AKSEL BEŞİKTAŞLIYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İş ve işyeri, eril kimlik inşalarında, erkek egemenliğinde ve farklı erkekliklerin kurulmasında önemli rol oynayan toplumsal olgulardır. Diğer bir deyişle bir iş sahibi olmak, kişinin toplumsal statüsü, gücü ve kimliği için temel bir kaynaktır. Söz konusu çalışma, İstanbul Şişli'deki Kurtuluş Caddesi esnaflarının eril kimliklerini inşa sürecini anlamayı amaçlamaktadır. Eril kimliğin inşasında işin ve işyerinin çok önemli bir yer tutması sebebiyle,“esnaf kimliği”nin bu süreçte oynadığı rol temel sorunsalı oluşturmaktadır. Dükkânlarında günde ortalama 12 saat geçiren esnafların, bu homososyal sayılabilecek toplumsal çevrede farklı tip bir erkeklik görüntüsü oluşturup oluşturmadıkları keşfedilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work and the place of work are important forces regarding masculinities, the power of men and the building of men. In other words, having a job is a primary source for the status, power and identity of men. This research aims to understand the process of constructing the male identity of shopkeepers on Kurtuluş Avenue. As work and workplace occupy a central place in the construction of masculine identity, our question is built around the role of“shopkeeper identity”in the construction of masculinity of these shopkeepers. We tried to find out if these shopkeepers that spend about 12 hours in their shops, were building another type of masculinity in this homosocial space.