Stratejik ortaklık antlaşmalarının havayolu şirketlerinde performans üzerindeki etkisi
The effect of strategic partnership agreements on the performance of an airline company
- Tez No: 572113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖMER ERSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Stratejik ortaklıklar şirketlerin rekabet avantajı oluşturmak için başvurduğu yöntemlerden biridir. Şirketler kurduğu stratejik ortaklıklar ile birlikte yeni fırsat zincirleri, yeni iş becerileri oluşturmaktadır. Aynı zamanda eski iş becerilerine ilişkin operasyonel performansların artışı sağlanmaktadır. Stratejik ortaklık antlaşmalarının havayolu şirketinin performansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada şirket çalışanlarının algı ve görüşleri üzerinden araştırma yapılmıştır. Araştırmada 220 çalışan üzerinde, ilgili literatür araştırılarak belirlenerek oluşturulan ölçek uygulanmıştır. Toplam 22 ifadeden oluşman ölçeğin güvenirliği alpha=0.893 olarak yüksek bulunmuştur. Ölçek pazar artışı ile ilgili yapılan faktör analizi sonucunda havayolu şirketlerinin stratejik ortaklıklarının yapılan uçuş ağlarını genişlettiği, sektörde var olan riskleri paylaştırdığı ve karlılıkları arttırıp maliyetleri düşürücü bir etkiye sahip oldukları görülmüştür. Bunun dışında stratejik ortaklıklar olumsuz durumlar da ortaya çıkarmaktadır. Yolculara taahhüt edilen kesintisiz seyahatin bazen aksaması, bilgi teknolojilerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle aksamaların yaşanması, stratejik ortaklık çerçevesinde kurulan iş birliğinin faydasını ölçememe gibi olumsuzluklar vardır. Kurulan stratejik ortaklıklar sayesinde potansiyel fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Global düzeyde kurulan ortaklıkların havayolu işletmelerinin ölçek ekonomiye ulaşmada fayda sağladığı, ortak satın alma faaliyetleri çerçevesinde maliyet avantajı elde edildiği ölçülmüştür. Tüm bunların yanında stratejik ortaklıklar kuran havayolu şirketleri üyeleri arasında zayıf uyum durumunun ortaya çıkabilme ihtimalinin bulunmasına bağlı olarak müşteri güvenini olumsuz etkileyebilme potansiyeli de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Strategic partnerships are one of the methods companies apply to create a competitive advantage. Companies form new opportunity chains, new business skills with strategic partnerships. At the same time, the operational performance of the old business skills is increased. In this study, which was conducted to determine the impact of strategic partnership agreements on the performance of the airline, research was performed on the perceptions and opinions of the employees of the company. In the study, the scale which was formed by determining the related literature has been applied to 220 employees. The reliability of the scale was found to be as high as alpha = 0.893. As a result of the factor analysis related to the scale market increase, it was observed that the strategic partnerships of airline companies expanded the flight networks in the sector, shared the risks in the sector and increased the profitability and had a cost-reducing effect. Apart from that, strategic partnerships also bring about adverse situations. There are some drawbacks such as disruption of the constant travel that is committed to the passengers, disruption due to the problems arising from information technologies, and the inability to measure the benefit of the cooperation established within the framework of the strategic partnership. Potential opportunities arise through strategic partnerships. It was measured that the partnerships formed at the global level provide benefits to the scale economy of the airline companies, and that cost advantages have been achieved within the framework of joint purchasing activities. In addition to all these, there is also the potential to adversely affect customer confidence due to the possibility of weak adaptation between the airline companies who establish strategic partnerships.