Kömür biriketlemede fiber malzeme kullanımının etkileri
  1. Tez No: 57212
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET ülkemizde yüksek miktarda enerji ihtiyacını karşılayan linyitlerimizin en etkin şekilde kullanımı ülke ekonomisi açısından son derece önemlidir. Enerji ihtiyacımızın önemli bir bölümü parça kömürlerden karşılanabildiği gibi toz kömürler de değerlendirilmektedir. Toz kömürlerin termik santrallerde yakılarak değerlendirilmesi pulvarize yakma sistemlerinde mümkün olmaktadır. Ancak, yakıt olarak toz kömürlerin kullanımı kısıtlı olmaktadır. Toz boyutun, parça boyut haline getirilerek yaygın bir şekilde kullanımı mümkün olabilmektedir. Ayrıca biriket kömür kullanımı ile bütünleştirilmiş toz kömürler daha kaliteli ve kullanıma uygun paketler şekline dönüştürülebilmektedir. Düşük kaliteli linyitlerimiz ve gevrek kömürlerimizden üretilen biriketlerin mekanik dayanımları istenen değerlere ulaşamamaktadır. Ayrıca kullanılan bağlayıcı maddeler yanma esnasında toksin gazlarını salarak çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Bu çalışmada kömür biriketlemede fiber malzeme kullanım olanakları araştırılmıştır. Tavuk tüyü, koyun ve keçi kılı, insan saç kılı, pamuk ve naylon iplik gibi çeşitli organik fiber atık malzemeler biriketleme işleminde bağlayıcı ile beraber kullanılmıştır. Deneylerde Sivas-Gemerek kömürü farklı oranlarda zift ilavesiyle biriketlenmiş ve optimum bağlayıcı madde ilavesi, fiber ilavesi, türü ve fiber özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Lignites are greatly consumed in energy production. Therefore all types of coals should be beneficiated efficiently for the economy of country. Use of lignites and all low quality coals in energy production are made in lump and fine forms. Fine forms are evaluated in thermal power stations. Fine coals may be converted lump form and should be later used in coarse size to increase the price. Additionally, coarse clean coals are packed to handle easily and to protect coal from moisture. Mechanical properties of our brittle coals and low quality lignites may not be suitable to use. Further, binders used in coal briquetting may evolute very hazardous toxic gases into the atmosphere. For this aim, possibilities of use organic fiber materials was investigated in coal briquetting. Human, goat, sheep hair, cotton and nylon strings were used with binder. In the experiments, the effects of binder and fibers are investigated in detail.