Harran ovası koşullarında bazı pamuk çeşitlerinin (gossypium hirsutum L.) solgunluk hastalığına karşı duyarlılıklarının saptanması
  1. Tez No: 57211
  2. Yazar: ALİ İLKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞLAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HARRAN OVASI KOŞULLARINDA BAZI PAMUK ÇEŞİTLERİNİN (Gossypium hirsutum L.) SOLGUNLUK HASTALI?INA KARŞI DUYARLILIKLARININ SAPTANMASI AtiİLKHAN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabiüm Dalı 1995, Sayfa: 28 Bu çalışma, bazı pamuk çeşitlerinin, Harran Ovası koşullarında solgunluk hastalığına karşı duyarlılıklarını saptamak amacıyla, 1994 yılında, yürütülmüştür. Deneme,“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Denemede Bölge standart çeşitleri olan Sayar-314 ve Maraş-92 çeşitlerinin yanısıra Aleppo- 1, Taşkent- 1, M-46, DPL-85 16/61 10, LA-887, Stoneville- 907, Stoneville-112, ST-250/1 ve ST-250/2 çeşitleri bitki materyali olarak ekilmişlerdir. Vejetasyon döneminin sonunda yeşil aksamdan 0-4 skalasına göre solgunluk şiddeti sayımlan yapılmıştır. Buna göre yapılan sayımlarda, çeşitlerin farklı derecelerde hastalığa yakalandığı saptanmıştır.“0-4”solgunluk skalasına göre ST-250/1, ST-250/2, Taşkent- 1 ve M-46 çeşitleri solgunluğa karşı tolerant; Stonevüle-453, Stonevüle-907, LA-887 ve Aleppo- 1 çeşitleri ona derecede duyarlı; Maraş-92, DPL-85 16/6 110, Stonevüle-825 ve Sayar-314 çeşitlerinin ise duyarlı olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Harran Ovası Koşullan, Pamuk. Solgunluk Hastalığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TO DETERMINE SUSCEPTIBILITY OF COTTON CVLTWARS (Gossypium hirsutum JL) FOR AGAINST WILTING IN HARRAN PLAIN CONDITIONS AÜÎLKHAN Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1995, Page: 28 In this study, 13 cotton varieties were tested for against wilt, according to in Harran Plain conditions, in 3994. The field trial was set up randomized complete block design with four replications, in naturally infected field located, in Akçakale (Akkeçi Village), Şanlıurfa. In this study, LA-887, Aleppo- 3. Taşkent- 1, DPL- 8516/6110, M-46, Sayar-314, Maraş-92, Stoneviile-453, Sionevilie-825, Stoneviile- 907, ST- 250/1, ST-250/2 and Stoneville-112 varieties were used as plant materials. Observations were done at the end of the vegetation period regarding the wilting severity of the green parts of plant using 0-4 scale. ST-250/1, ST-250/2, Taşkent- 3 and M-46 cultivars (according to green ports) were found to be tolerant; Stoneville-453, LA-887, Stoneville-907 and Aleppo- 3 cultivars were found to be middle tolerant; Maraş-92, DPL-85 16/61 10, Stoneviiie-825 and Sayar-3 14 cultivars were found to be susceptible to wilt in field plots. KEY WORDS: Harran Plain conditions, Cotton, Wilt Disease