Avrupa Birliği Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda hamilelik ve doğum temeline dayalı cinsiyet ayrımcılığı
Gender discrimination based on pregnancy and childbirth in European Union law and Turkish Law
  1. Tez No: 572123
  2. Yazar: BURCU ECE BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİJEN DÜNDAR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kadın cinsiyetine mensup bireyin, insan olması temelinde insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanması gerekir. Kadınların biyolojik özelliklerine mahsus hamilelik ve doğum hallerinde, erkeklere kıyasen dezavantaj oluşturacak ayrımcılıklar yapılmaması sağlanmalıdır. Bu doğrultuda hamilelik ve doğum temeline dayalı cinsiyet ayrımcılığının yapılmaması konusunda gelişmelerin incelenmesi önem arz etmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde genel çerçevede ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkesine ilişkin temel kavramlar, cinsiyete dayalı ayrımcılık yasağının gelişme süreçleri ve ilgili konuda düzenlenen uluslararası belgeler ele alınmaktadır. İkinci bölümde Avrupa Birliği Hukuku'nun birincil ve ikincil yasal mevzuatında düzenlenmiş olan, Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları doğrultusunda şekillenen ve gelişen, hamilelik ve doğum temeline dayalı cinsiyet ayrımcılığı yasağının geçirdiği süreçler, geldiği son durum incelenmiştir. Son bölümde Türk Hukuku'nun Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku ve İş Hukuku alanlarında hamilelik ve doğum nedeniyle cinsiyet ayrımcılığı yasağına ilişkin düzenlemeler ve yasağın ihlal edilmesi durumunda öngörülen hukuki, cezai ve idari yaptırımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to women are human beings, they must benefit from human rights and fundamental freedoms. It should be ensured that in the case of pregnancy and childbirth related to the biological characteristics of women, any discrimination shouldn't be made which would cause disadvantage compared to men. In this respect, it is important to examine the developments in terms of non-discrimination due to pregnancy and childbirth. The thesis consists of three parts. In the first chapter the basic concepts related to the prohibition of discrimination and the principle of equality, the development processes of the prohibition of discrimination based on gender and the international documents on the subject are discussed. In the second chapter, the processes to prohibition of gender discrimination on the basis of pregnancy and childbirth, shaped and developed in line with the decisions of the European Court of Justice, which are regulated in the primary and secondary legal legislation of European Union Law, are examined. In the last section, the regulations on the prohibition of gender discrimination due to pregnancy and childbirth in the areas of Turkish Law to Constitutional Law, Criminal Law and Labor Law and the legal, criminal and administrative sanctions envisaged in case of violation of the prohibition are examined.