Maternal benefits of the working women under EU Law and comparison with legal arrangements and practices in Turkey
Avrupa Birliği Hukukunda çalışan kadınların analık hakları ve Türkiye'deki yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile karşılaştırması
  1. Tez No: 271062
  2. Yazar: RANA TEZCAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ERDEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte kadınların çalışma hayatına aktif katılımı sağlanmıştır. Bu katılım beraberinde çalışan kadınların ve erkeklerin haklarının, görevlerinin belirlenmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Zira kadın, çalışma hayatına başlamış olmakla birlikte aile ve çocuk ile ilgili yükümlülüklerinde her hangi bir değişiklik olmamış ve hatta işiyle ilgili ağır görevler üstlenmek zorunda kalmıştır. Biyolojik özellikleri göz ardı edilen kadınlar ağır iş koşullarında ve adil olmayan şartlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır.Zamanla farkındalığı artan kadınlar taleplerini dile getirmeye ve uluslararası örgütlere seslerini duyurmaya başlamışlardır. İş yaşamındaki koşulların düzeltilmesi amacıyla başlatılan çalışmalara rağmen, hızla ilerleme gösterse de kadınların biyolojik özellikleri nedeniyle dışlanmaları, işlerine son verilmeleri, hamilelik ve / veya ailevi sorumluluklar nedeniyle istihdam alanlarının kısıtlanması, hamilelik halinde sağlık koşullarına uygun olmayan şartlarda çalışmak zorunda bırakılmaları gibi uygulamaların ortadan kaldırılması mümkün olmamıştır.Avrupa Topluluğu, yaşanan süreçte uluslararası örgütlerinin yaptığı çalışmalara kayıtsız kalmayarak ve gerekli yasal düzenlemeleri hazırlamış ve Üye Devletler nezdinde de yapılmasını sağlamıştır. İlk başlarda ekonomik kalkınmanın sağlanması amacıyla bir araya gelen Toplulukta sosyal politika ve bununla beraber çalışan kadının analık haklarının korunması ayrı bir politika olarak yürütülmüştür. Avrupa Birliği Hukuku, çalışan kadınların analık haklarının korunması ile ilgili olarak gerekli yasal mevzuatı hazırlamış ve uygulanmasını da sağlamak için yasal denetim mekanizmalarını kurmuştur. Türk Hukuku, bu anlamada Avrupa Birliği Hukuku ile büyük ölçüde örtüşmektedir. Ülkemizde, AB Uyum çalışmaları kapsamında İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, mevzuatın AB mevzuatı ile uyumlaştırılmsı süreci titizlikle takip edilmekte ve gelişmelerin İş Hukuku'na yansıtılması sağlanmaktadır. Sağlanan haklar bakımından uyumun var olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Active participation of women in labor life has been ensured along with the Industrial revolution. This participation has brought about the requirement of identifying the rights and duties of working women and men. Although women have begun labor life, there has been no change in their responsibilities concerning family and children and even have become obliged to assume heavy duties in connection with their jobs. Women whose biological characteristics have been disregarded were urged to work under heavy work conditions and unfair circumstances. Women whose awareness has raised over time begun to express their demands and communicate their voices to international organizations. Despite the studies initiated with the aim of ameliorof improving the conditions in labor life; it has not been possible to eliminate such implementations as excludingg women because of their biological characteristics, dismissal from their jobs, restricting their employment areas due to pregnancy and/or family responsibilities, urging them to work under unhealthy circumstances during pregnancy, though having shown rapid improvement.The European Community, in this process prepared the necessary legal arrangements, and ensured that they are performed by the Member Statesl. In the Community that was assembled initially to ensure the economical development, the social policy and along with this, protection of maternity rights of working women have been conducted as a separate policy.The European Union Law has prepared the necessary legal legislation for protection of maternity rights of working women and established the legal audit mechanisms to ensure their implementation. Turkish Law largely matches up with the European Union Law in this respect. In our country, the studies associated with the Labor Law and Social Security Law within the scope of EU Adaptation studies are delicately followed up and it is ensured that the developments are reflected to the Labor Law .Therefore harmonization exists in respect to the rights provided.