Obez bireylerde sosyal kaygı düzeyi ve sosyal kaygıyı etkileyen etmenler
Title of the thesis: social anxiety level among obese people and factors that influence social anxiety
  1. Tez No: 572162
  2. Yazar: MUHAMMET RAMİZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Obez bireylerde sosyal kaygı düzeyinin saptanması ve sosyal kaygıyı etkileyen etmenlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubunu Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Diyet polikliniğine başvuran, obezite tanısı konulan, 18 yaşından büyük ardışık 100 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan obez bireylerde çok şiddetli sosyal kaygı görülme oranı %47 olarak bulunmuştur. Sosyal kaygı ile anlamlı ilişkileri saptanan depresyon ve anksiyete bozukluğunun görülme oranları sırasıyla %28 ve % 22 olarak bulunmuştur. Ayrıca BKİ düzeyi ve eğitim düzeyi ile sosyal kaygı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuçlar: Obez bireylerde sosyal kaygının sık görüldüğü, depresyon, anksiyete bozukluğu ve BKİ düzeyinin artmasının sosyal kaygıyı arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir. İlköğretim ve lise mezunları obezlerde, üniversite mezunları obezlere kıyasla sosyal kaygı şiddetinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to determine social anxiety level among obese people and factors that influence social anxiety. Material and Method: The research staff consist of the patients who consult to Akhisar State Hospital Diet Polyclinic, patients diagnosed with obesity, 100 consecutive patients whose ages are older than 18. Sociodemographic İnformation Form, Hospital Anxiety and Depression Scale and Liebowitz Social Anxiety Scale are used as data collection tools. Findings: The rate of incidence of acute social anxiety on obese people who participate into the research is found %47. Rates of incidence of depression and anxiety disorder, which are determined meaningful correlations with social anxiety, are found %28 and %22 respectively. Also it is found that BMI has a meaningful correlation with education level and social anxiety Results: It is stated that social anxiety often occurs on obese people, and also depression, anxiety disorder and increasing of BMI level have an additive effect on social anxiety. It is found that the intensity of social anxiety among obese people who graduate from primary school and high school is higher than university graduate.