Safe working with forklifts
Forkliftlerle güvenli çalışma
- Tez No: 572170
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Forkliftler, özellikle fabrikalardaki istifleme ve iç nakliye işlemleri düşünüldüğünde iş hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bunun farkında olan gelir düzeyi yüksek ülkeler günümüze kadar forkliftlerle çalışmada birçok yol ve yöntem geliştirmiştir. Türkiye'de forkliftler iş ekipmanı kapsamında ele alınmaktadır ve mevcut yaklaşım pozitif sürücü davranışları ve becerilerinin rehberliği ve teşvikinden oldukça uzaktır. Bu çalışmada iş kazalarına sebep olan insan faktörlerinin Forklift Operatörü Davranışları Anketi (FOBQ), Forklift Operatörü Beceri Envanteri (FOSI) ve ÇabaÖdül Dengesizliği Modeli (ERI) ile incelenmiştir. Bu çalışma, operatör veya mekanik bir arızanın kazaya sebep olduğu birkaç vaka ile sınırlı değildir, bilakis forklift operatörleri ve denetçilerine işlerinde bir kaynak, diğer bir deyimle rehber teşkil edecektir. Öz-beyana dayalı sürücü davranışları ve sürücü becerilerinin incelendiği FOBQ ve FOSI alandaki her paydaşa bu anlamda kaynak teşkil etmektedir. Mevcut çalışmada yaşla çalışma değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Bununla birlikte kaza sayıları ile dalgınlık arasında ve yine kaza sayıları ile çaba-ödül dengesizliği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çaba-ödül dengesizliği ile sürücü davranışları ile sürücü becerileri arasındaki ilişkiye bakıldığında ise çaba ödül dengesizliği ile sürücü davranışları ölçeğinin birinci faktör olan dalgınlık ve dördüncü faktörü olan zorunluluktan kaynaklanan ihlaller arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çaba-ödül dengesizliği ile sürücü becerileri arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. FOBQ ve FOSI faktörlerinden yalnızca dalgınlık forklift kaynaklı kazaları anlamlı bir şekilde yordamıştır. Beklenin aksine belirlenmiş prosedürlere uymamak ile forklift kaynaklı kazalar arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Mevcut çalışma sadece karşı ağırlıklı forklift operatörleriyle gerçekleştirilmiş olup sınırlı sayıda sektörde uygulanmıştır. Gelecek çalışmalarda, mevcut çalışmanın farklı sektörlerde kullanılan farklı forklift tipleriyle ve forklift operatörlerine gerekli zaman ayrılarak tekrarlanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of forklifts is undeniable in working life, especially when the stacking and internal transport system of a factory are considered. Taking note of this, highincome countries have developed lots of means to deal with forklifts until today. In Turkey, forklifts are dealt under the scope of work equipment which is far from guidance and promotion of positive driver behaviours and skills. In this study, human factors resulting in work accidents are investigated with Forklift Operator Behavior Questionnaire (FOBQ), Forklift Operator Skill Inventory (FOSI) and Effort-Reward Imbalance Model (ERI). This study is not limited to few cases where operator or mechanical failure that led to accident but instead provide forklift operators and their supervisors a reference, in other words guideline, for their work. FOBQ, FOSI and ERI, by which self-report driver behaviors and driver skills are investigated, provide a reference to every stakeholder in this manner. In the current study, no significant relationship found between age and study variables. In addition, there were positive and significant relationships between total number of work accidents and inattentiveness and similarly between total number of work accidents and effortreward imbalance. When the relationship between effort-reward imbalance and two scales, namely driver behaviors and driver skills, positive and significant relationships were observed between effort-reward imbalance and inattentiveness, first factor of driver behaviors scale, and end-result violations, fourth factor of scale. No significant relationship between effort-reward imbalance and driver skills was observed. Only inattentiveness, among other FOBQ and FOSI factors could predict forklift-related work accidents significantly. Unlike what was expected, there was no significant relationship between rule-based violations and forklift-related work accidents. The current study was limited to only a few sectors and counter-balanced forklifts. It is highly recommended that further studies should focus on different types of forklifts operated at different type of sectors.