NPR2-natriüretik peptit reseptör B/guanilat siklaz B geninin etçi sığırlarda besi performansına etkisinin araştırılması
Investigation on the association of NPR2-natriuretic peptide receptor B / guanylate cyclase B (atrionatriuretic peptide receptor B) gene on fattening performance in beef cattle
- Tez No: 572188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE METİN KIYICI, DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yetiştiriciliği yapılan Şarole, Limuzin ve Blonde d'Aquitaine ırkı sığırlarda besi performans fenotiplerinin belirlenmesi ve bu fenotiplerin NPR2 geni 8:g.59961937 T>C mutasyonu ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2015 doğumlu 77 baş Şarole, 66 baş Limuzin ve 33 baş Blonde d'Aquitaine olmak üzere toplam 176 baş ithal kültür ırkı et sığırı kullanılmıştır. İşletmenin rutin besi programında yetiştirilen sığırlarda besi süresince ağırlıklar, besideki ağırlık artışları, kesim ağırlıkları, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları ve besi randımanları belirlenmiştir. Çalışmada TaqMan genotipleme yöntemiyle NPR2 geninin genotiplemeleri yapılmış ve Şarole, Limuzin ve Blonde d'Aquitaine ırklarında 8:g.59961937 T>C mutasyonu için TT ve CT genotipleri tespit edilmiştir ancak CC genotipine rastlanılmamıştır. Çalışma sonucunda B0-60, B0-120 ve B0-KA dönemlerinde belirlenen OGCAA hızı ile NPR2 geni bakımından belirlenen genotipler arasındaki ilişki istatistiksel olarak önemli tespit edilmiştir. Çalışmada CT genotipine sahip hayvanlarda OGCAA B0-60, B0-120 ve B0-KA dönemlerinde sırasıyla 2.40 kg/gün, 2.07 kg/gün ve 1.40 kg/gün olarak belirlenirken TT genotipinde sırasıyla 2.09 kg/gün, 1.91 kg/gün ve 1.31 kg/gün olarak belirlenmiştir. Buna göre Şarole, Limuzin ve Blonde d'Aquitaine ırklarında yapılması planlanan seleksiyon çalışmalarında NPR2 geni bakımından CT genotipine sahip sığırların seçilerek sonraki generasyonların bu alleli taşıyan sığırlardan oluşturulmasının ortalama canlı ağırlık artış hızı bakımından daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis was conducted to determine fattening performance data for Charolaise, Limousine and Blonde d'Aquitaine cattle breeds reared in Turkey and associate these data to NPR2 gene 8:g.59961937 T>C mutation. For this purpose, 176 culture breed beef cattle (77 Charolaise, 66 Limousine and 33 Blonde d'Aquitaine), all born in 2015 were used as the animal material. Throughout the routine fattening program of the operation, live weights, live weight gains, slaughter weights, hot and cold carcass weights and carcass performance phenotypes were determined. Animals were genotyped for NPR2 gene with TaqMan genotyping assay and TT and CT genotypes for NPR2 gene were identified in Charolaise, Limousine and Blonde d'Aquitaine breeds, but no CC genotype was observed. Experimental findings revealed that genotypes had significant associations with average daily gain at B0-60, B0-120 and B0-KA periods. Average daily weight gain of the cattle with CT genotype was 2.40 kg/day in B0-60, 2.07 kg/day in B0-120 and 1.40 kg/day in B0-KA period. The values for cattle with TT genotype were respectively measured as 2.09 kg/day, 1.91 kg/day and 1.31 kg/day. Based on present findings it was concluded that breeding in Charolaise, Limousine and Blonde d'Aquitaine breeds with CT genotype may cause rapid live weight gains in beef cattle.