PC bilgisayarlarında sayısal elektronik deney deti simülasyonu
Simulation of digital logic evperiment system on PC
  1. Tez No: 57220
  2. Yazar: YALÇIN İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Projenin amacı, üniversitelerin elektronik bölümlerinde verilmekte olan Sayısal Elektronik derslerinde öğrencilere uygulamaların yaptırıldığı deney setlerine benzer eğitim araçlarının yaptığı işi bilgisayar ortamında simülasyon yolu ile daha ucuza ve daha pratik olarak yapılabileceğini ortaya koymaktır. Projenin gerçeklerştirilmesi sırasında Turbo Pascal programlama dili kullanılmıştır. Bu programlama dilinin seçiminde sunduğu grafik ve nesne tabanlı yazılım geliştirme kolaylıkları etkili olmuştur. Deney setleri oldukça kapsamlı olduğu için, sadece temel teşkil edecek olan deneylerin bilgisayarda simülasyonlarının yapılması hedef olarak belirlenmiştir. Bu deneylerin dışında kalan diğer deneyler için, ayrı bir bilgisayar programı yazılması gereklidir. Bu deneylerde temel kapı devrelerinin ve çeşitli flip-flop' larm kullanımı, sayıcı, kodlayıcı ve kod çözücü devrelerinin tasarımı ile 4 - bitlik ikilik sayıcı ve 4 - bitlik tam toplayıcı entegrelerinin kullanımı yer almaktadır. Programlama tekniği olarak, gelecekte yapılabilecek değişiklikler göz önüne alınarak oldukça esnek teknikler kullanılmıştır. Buna rağmen, hazırlanan bu simülasyon programının kullanımı ve anlaşılması çok kolaydır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This project was prepared to provide Digital Logic Experiments System likely was used by electronic departments of universities. It was aimed that the computer software of a experiment system simulator that can easily provide some advantages. These advantages : it is more cheaper and practical than real word experiments system. Turbo Pascal programming language was used in preparing this project. Because, it has some advantages for graphical object oriented programming techniques. Because of the experiments systems were fairly complex, only some common experiments were consisted into this project. It must be written as another computer simulating program if the other experiments are becoming extremely necessary. In these experiments that defined in this project, there were using some common logic gates' circuits and varius flip-flops, designing counter, encoder and decoder circuits, and using counter and full adder integrated circuits. More flexible programming techniques are selected for thinking about changings in the future. Because of the project was designed hardly and strongly, «sing the simulating program is very easy.