Tosya Ovası ve yakın dolayının hidrojeoloji incelemesi
The Hydrogeological investigation of Tosya Plain it2s surroinding areas
- Tez No: 57221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ İnceleme alanı Batı Karadeniz Bölgesinde, Tosya' nın (Kastamonu) doğusunda 180 km2 ' 1 i k bir alanı kapsar. Bu in celemede Tosya Ovası ve yakın çevresindeki su potansiye li belirlenmeye çalışılmıştır, ilk olarak Tosya Ovası ve yakın dolayının 1/100.000 ölçekli jeoloji ve 1/25.000 öl çekli hidrojeoloji haritaları hazırlanmıştır. Hidroloji in celemelerinin amacına yönelik olarak DSİ. 23. Bölge Müdür lüğü ve E. I.E. kurumları tarafından önceki yıllarda yapılan uzun süreli gözlemlerden yararlanılmıştır. İnceleme alanın da Tosya Meteoroloji istasyonunun verilerine Thornthwait yöntemi uygulanarak deneştirmeli su bilançoları hazırlan mıştır. Ovada bulunan sondaj kuyuları yardımıyla değişik dönemlere ait yeraltısu tablası haritaları çizilerek, yer- altısuyu akım yönü belirlenmeye çalışılmıştır. Su kimyası çalışmalarında, sondaj kuyuları ve Devrez Çayı'ndaki gözlem istasyonundan alınan su örneklerinin analizlerinden içme, sulama ve endüstride kullanım özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, suların anyon ve katyon dağılımları, iyonlaşma güçleri, iyon etkinlikleri, kals i t-dolomi t-sül f at doyma en deksleri ve çözündürdükleri karbondioksit gazının kısmi ba sınçları hesaplanarak sonuçlar irdelenmiştir. Ayrıca Wil cox, ABD tuzluluk laboratuvar ı, kalsiyum denge, Piper ve Schoeller diyagramları ile kimyasal olarak ve kullanım a- maçlarına göre sınıflamaları yapılarak köken benzerlikleri araş 1 1 r ı İmi ş 1 1 r.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The investigation includes the area of 180 km' in the east of Tosya (Kastamonu) in the western Black Sea Reagion in the thesis. The potential amount of water of the plain of Tosya and its surrounding areas, 1/100.000 in scale for geology of the area, 1/25.000 for hydrogeo- logy were studied. in the hidrology section, previous observations and data of D.S.İ. and E.İ.E. institutes were used. The data of Tosya meteorology station were also used for water balance sheet Thornthwait method. The flow of ground water were determined after preparing of hidrological maps showing levels of ground water in the different periods by using logging data, in the study of water chemistry some samples from wells and from the stream of Devrez have been analyzied and the charasteristic uses as drinking water, in watering and the industry have been determened for that reason. The category of anion and cation, ioni-zmg power.activities of ion, the saturation in dexes of calsit - dolomit- sulphat and the pressure of the carbon-dioxide gasses which the water dissolves have been computed and examined. Besides, the water in the area were classiffied by using Wilcox, ABD salinity ratio, calcium balance, Piper and Schoeller diagrams and investigated in terms of similarities and differences.