Bilgisayar denetimli güç kaynağı
- Tez No: 29665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ill ÖZET Mini ve mikrobilgisayar sistemlerinin icat edilip uygulamaya geçmesi ile bu teknolojiye uygun güç kaynaklarının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çok sayıda ve çeşitlilikteki üretim metotlarının otomatik kontrolü, sadece yazılımın değiştirilmesi ile işlemlerin değiştirilmesine imkan sağlayan mini ve mikrobilgisayar sistemlerinin kullanımı ile mümkün olabilmektedir. Bu tür bilgisayara dayalı işlem kontrolünde, araştırma geliştirme laboratuarlarında ve yüksek hassasiyet gerektiren çalışmalarda sayısal güç kaynakları gerekli bir cihaz durumuna gelmiştir. Bu çalışmada IBM PC ve IBM uyumlu tüm bilgisayarlarda çalışabilecek sayısal bir güç kaynağının tasarımı yapılmıştır. Bu tasarım donanım ve yazılım olmak üzere iki kısımda gerçekleştirilmiştir. Donanım kısmı RS 232C seri portu vasıtasıyla 0-31.87 5 volt değerleri arasında 125 mV'luk kademelerle (8 bit hassasiyetinde) gerilim ve 100, 400, 600, 1000 mA'lik akım değerlerini seçebilecek şekilde düzenlenmiştir. Yazılım kısmı ise güç kaynağı ile bilgisayar arasında seri haberleşmeyi kontrol ederek verinin gönderilmesi, güç kaynağının çıkışında okunan gerilim değerinin bilgisayardan gönderilen değere eşit olup olmadığının kıyaslanması ve fark var ise düzeltilmesi işlemlerini gerçekleştirecek şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The invention and implementation of mini and microcomputer sistems gave rise to the necessity of power supplies to be realized in the computer technology. Automatic control of many and different kinds of production methods is made possible using mini and microcomputer systems which provide software facilities for changing various processes. Nowadays, Digital Power Supplies are needed in the process control systems which are based on kinds of computers, used in Research and Development Laboratuar ies, where high presicion research works are provided. In this study the Digital Power Supply to be used for all computers compatible to IBM PC has been designed. The design of this power supply has included the parts of software and hardware. The communication with the computer with was made through RS232 C serial port. The user can choose the values of voltages between 0 and 31.875 volts in steps 125 mV and current values of 100 mA, 400 mA, 600 mA, and 1000 mA shown in the screen. The software was written to control the voltage values through the serial communication between computer and power suppply. If there are the differences between the two voltages the correction is made automatically by the software.