Modified recurrent convolutional neural networks for action recognition
Modifiye özyinelemeli konvolüsyonel sinir ağları ile hareket tanıma
  1. Tez No: 572207
  2. Yazar: MERT ÇOPUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE MELİS ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada hareket tanıma için iki yeni sinir ağı önerilmiştir. İlk yöntem modifiye özyinelemeli konvolüsyonel sinir ağı, ikinci yöntemse öznitelik birleştirmeli sinir ağı olarak isimlendirilmiştir. Bu yöntemlerin önerilme sebebi aynı videodaki çerçeveler arasında öznitelik paylaşımını sağlamak için yeni teknikler geliştirmektir. Bu yöntemler farklı veri setleri üzerinde uygulanmıştır. Bu veri setleri UCF101, HMDB51 ve Hollywood2'dir. Sonuçlara göre modifiye özyinelemeli konvolüsyonel sinir ağları daha iyi öznitelik öğrenmek için iyi bir alternatiftir. Modifiye özyinelemeli konvolüsyonel sinir ağları birçok durumda standart konvolüsyonel sinir ağlarından yüzde birkaç puan kadar daha iyi sonuç vermektedir. Ayrıca, derin öğrenmeye dayalı hareket tanıma tekniklerinin en önemlilerinin bir incelemesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two new neural networks are proposed for action recognition. The first method is named as modified recurrent CNN and the second method is named as feature concatenating CNN. The main aim for proposing these networks is developing new techniques for sharing features between different frames of the videos. These methods have been applied on different datasets. Those datasets are UCF101, Hollywood2 and HMDB51. Based on the results, modified recurrent CNN is a good alternative for facilitating better feature learning. In most of the cases, accuracies provided by the modified recurrent neural networks are a few percent larger than accuracies provided by the standard convolutional neural networks. Additionally, a detailed review of the most important action recognition methods that are based on deep learning has been provided.