Çukurova koşullarında en uygun hazır çim karışımlarının ve çim performanslarının belirlenmesi
Determination of the best ready turf mixtures and turf performance in Cukurova conditions
- Tez No: 572206
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma 2014 Aralık-2015 Temmuz arasında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre, çim karışımları ana parseller biçim sıraları ise alt parseller olacak şekilde, 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada; bazı özel firmalardan temin edilen ve piyasada hazır olarak satılan çim bitkisi karışımlarından 10 farklı karışımın kaplama hızı, vejetasyon yüksekliği, bitki dokusu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kalite, renk ve bitki ile kaplı alan yönünden etkileri incelenmiştir. Araştırmaya alınan 10 farklı karışımdan kaplama hızı ve bitki ile kaplı alan değerleri bakımından Sport Atletic 4 Mix (%80 Festuca arundinacea Schreb., %10 Lolium Perenne L., %10 Poa pratensis L.) adlı karışım diğer karışımlara göre üstünlük sağlamıştır. Vejetasyon yüksekliği, bitki dokusu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi değerleri bakımından Elegance 3M (%40 Lolium perenne L., %45 Festuca rubra subsp. L. rubra, %15 Poa pratensis L.) adlı karışım diğer karışımlardan yüksek değer almıştır. Kalite ve renk değerleri bakımından Sirena 4 Mix (%20 Lolium perenne L., %20 Festuca rubra subsp. L. rubra, %30 Festuca arundinacea Schreb., %30 Cynodon dactylon L.) adlı karışım diğer karışımlara üstünlük sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the experimental area of Cukurova University, Agriculture Faculty, Field Crops Department, from December, 2014 to July, 2015. Field trials were arranged in randomized block design of split-plot with three replications, turf mixtures as main plot and cuttings as sub-plot. Ten ready mixtures provided by local retailers were evaluated in terms of ground cover ratios, vegetation height, turf quality, turf color, coverage, texture, green and dry herbage yield. Sport Atletic 4 Mix (%80 Festuca arundinacea Schreb., %10 Lolium Perenne L., %10 Poa pratensis L.) was better in terms of coverage and ground cover ratios; Elegance 3M (%40 Lolium perenne L., %45 Festuca rubra subsp. L. rubra, %15 Poa pratensis L.) gave higher values than other mixtures for plant canopy height, green and dry herbage yield; Sirena 4 Mix (%20 Lolium perenne L., %20 Festuca rubra subsp. L. rubra, %30 Festuca arundinacea Schreb., %30 Cynodon dactylon L.) was better for quality and color points.